Gmina Dzierzgoń. Heroiczna walka ratowników podczas nietypowego porodu w karetce zakończona sukcesem!

5
28870

16 lipca nad ranem do sztumskiego pogotowia wpłynęło zgłoszenie o rozpoczynającym się prawdopodobnie porodzie u młodej kobiety. Na miejsce została wysłana najbliższa załoga zespołu ratownictwa medycznego z Dzierzgonia w obsadzie dwuosobowej, kierowca i ratownik.

W równoległym czasie dyspozytor wysyła karetkę specjalistyczną z lekarzem w obsadzie trzyosobowej ze Sztumu, naprzeciw jadącemu zespołowi z Dzierzgonia. Po dojeździe na miejsce wezwania i przeprowadzeniu wstępnych badań, ratownicy podjęli decyzję o zabraniu ciężarnej do szpitala.

Trudna akcja porodowa w karetce..

Po przejechaniu blisko 10 km, pacjentka zaczyna rodzić. Na pokładzie karetki, która jedzie pierwsze dziecko urodziło się przy asyście ratownika.

Do ratowników z dzierzgońskiej podstawy dojeżdża zespół specjalistyczny z lekarzem. W czasie gdy zespoły jechały do szpitala rozpoczyna się drugi poród, który odbiera już lekarz w asyście ratownika. Niestety w chwili urodzenia dziecko było bez oznak życiowych. Zostaje podjęta decyzja, o rozpoczęciu resuscytacji. W tym samym czasie w szpitalu w gotowości czekają już anestezjolodzy, ginekolog oraz cały personel medyczny niezbędny do skutecznej pomocy medycznej. W czasie gdy karetki jechały do szpitala, na pokładzie jednej z zespołów trwała walka ratowników o przywrócenie noworodka.

Zadziałały procedury, wyszkolenie oraz wiedza…

Dzięki heroicznej walce o drugiego niemowlaka, ratownikom udało się przywrócić krążenie. Dzieci zostały przekazane do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sztumie w celu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej noworodków oraz mamy, następnie zapadła decyzja o przekazaniu noworodków oraz mamy do szpitala o wyższej referencyjności.

Ratownikom oraz wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkowa dziękujemy w imieniu swoim jak i mieszkańców za sprawną akcję ratunkową. A mamie życzymy zadowolenia z pociech, oby zdrowo rosły!

 

 

 

guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolu
Karolu
4 lat temu

Dziekujemy! ?

Krysia
Krysia
4 lat temu

Trzeba kilka razy wczytać się w artykuł by zrozumieć o co chodzi pierwszy poród, drugi poród… co za dwa porody? dwie kobiety czy jak? brakuje informacji na samym początku, że kobieta miała ciąże bliźniaczą, bo chyba o to chodzi prawda?

Monika
Monika
4 lat temu
Reply to  Krysia

Zgadzam się z Panią powyżej. Nie wiadomo o co chodzi na początku.

Natalia
Natalia
4 lat temu
Reply to  Krysia

bo temu panu co puszę te artykuły jeszcze dużo brakuje. Panie Robercik proponuje 10 razy przeanalizować napisany tekst, bądź dać komuś do autoryzacji. Wszędzie tylko chaos! Czy możemy chociaż raz przeczytać ze zrozumieniem?

Tylko
Tylko
2 lat temu

Pic na wodę.juz to widzę,czekali w gotowości!?,no chyba że wiezli ją do leśnej góry