Szalejący od nocy z soboty na niedzielę cyklon Grzegorz spowodował nie tylko zniszczenia wywołane silnym wiatrem, ale również przyczynił się do podwyższenia stanów wód w rzekach. Do wiatru dołączały także intensywne opady deszczu. Wichura na Wybrzeżu spowodowała cofkę.

Od soboty do dnia dzisiejszego strażacy na terenie powiatu sztumskiego dysponowani byli do 16 interwencji związanych z silnym wiatrem oraz zalaniem przez wodę posesji. W miejscowości Krasna Łąka, strażacy byli wzywani do udrożnienia przepustu, nie obyło się również bez konieczności interwencji przy zalanej piwnicy.

Cofka nad morzem..

Wzrósł poziom wód w Bałtyku, głównie w Zatoce Gdańskiej oraz części rzek na terenie województwa pomorskiego, również na położonych bardzo nisko Żuławach Wiślanych.
Cofka dotyczy między innymi okolic Elbląga. Trudna sytuacja panuje również w pobliskiej wsi Jazowa. Obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe, rzeki przekroczyły stan alarmowy o 30 cm. Strażacy rozłożyli specjalne rękawy, które mają zabezpieczać mieszkańców, żeby woda się nie przelała.

Trudna sytuacja również jest w powiecie nowodworskim gdzie starosta nowodworski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. W Dzierzgoniu stan rzeki jest podwyższony, jednak na chwilę obecną nie posiadamy informacji by w naszej gminie była konieczność wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego. Stan Dzierzgonki na godzinę 9.00 wynosił 750 cm.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar