7 kwietnia 1288 roku Dzierzgoń otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji, dokładnie 7 kwietnia 2018 roku, w 730 rocznicę tego wydarzenia, Dzierzgoń obchodził bardzo uroczyście swoje urodziny. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego.

W dalszej kolejności, pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, wszyscy zebrani goście i mieszkańcy Dzierzgonia, odśpiewali hymn państwowy. Z okazji urodzin miasta oddana została salwa honorowa przez Kompanię Honorową Służby Więziennej Zakładu Karnego w Sztumie. Druga część uroczystości odbyła się w Auli Zespołu Szkół im. C.K. Norwida w Dzierzgoniu. Uroczystą sesję Rady Miejskiej w Dzierzgoniu rozpoczął występ artystyczny młodzieży z Zespołu Szkół. Nadano tytuł “Zasłużony dla Gminy Dzierzgoń” Januszowi Namenanikowi za popularyzację historii Dzierzgonia. Tytuł “Honorowy Obywatel Gminy Dzierzgoń” otrzymał także Hans Joachim Roesch za wieloletnią współpracę i organizację wymiany młodzieży z Dzierzgonia i Sittensen, a także dr Christian Mayl za zapoczątkowanie i ciągłe wyposażanie Stacji Johannitów w Dzierzgoniu.

Wysłuchaliśmy także bardzo ciekawego wykładu prof. Janusza Hochleitnera, wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. Biskup Diecezji Elbląskiej Jacek Jezierski, Poseł i Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Senator Leszek Czarnobaj, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, Wicestarosta Powiatu Sztumskiego Antoni Downarowicz, Proboszcz Mariusz Klimkowski, Komendant Powiatowy Policji w Sztumie mł. insp. Tomasz Czaja, Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie płk. Jan Morozowski, przedstawciel Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie Wojciech Frąckowiak, Burmistrz partnerskiego miasta Sittensen Stefan Tiemann, Burmistrz Sztumu Leszek Tabor. Obecni byli także Honorowi Obywatele i Zasłużeni dla Gminy Dzierzgoń, byli i obecni radni Gminy Dzierzgoń, powiatu sztumskiego, sołtysi naszej gminy, były burmistrz Dzierzgonia Piotr Łączny, przedstawiciele instytucji państwowych, wojewódzkich i powiatowych, a także przedsiębiorcy z gminy Dzierzgoń i powiatu sztumskiego oraz oczywiście mieszkańcy Dzierzgonia.

 

Padło wiele miłych zdań, podziękowań i gratulacji, słów uznania i obietnic. Minister Sellin zaznaczył, że Gmina Dzierzgoń jest zaufanym partnerem w programach ministerialnych i że w ciągu 2 lat, czasie obejmowania przez niego funkcji ministra kultury, Dzierzgoń zrealizował aż cztery projekty i wymienił wszystkie: Kultura Dostępna projekt “Smaki Dziejów” realizowany przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury, dwa projekty na wymianę pokrycia dachowego na budynku Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury oraz duży projekt na remont Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. Minister wyraził radość z wyremontowania tego pięknego zabytku oraz obiecał wspierać nas w dbaniu o wszystkie 10 zabytków naszego miasta. Ogromne owacje dostał także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który poinformował o decyzji o remoncie drogi 515 z Dzierzgonia do Malborka.

Urodziny miasta okazały się także bardzo ważnym i obiecującym spotkaniem najważniejszych osób naszego regionu. Po uroczystości minister Sellin oraz wicedyrektor Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedzili jeszcze Dzierzgoński Ośrodek Kultury i Cerkiew Grekokatolicką. Minister zwiedzając wszystkie pomieszczenia był pełen uznania dla tak ciekawej oferty zajęć oraz cieszył się z dobrze przyznanych pieniędzy ministerstwa kultury na remont DOK.

Obiecał także podarować naszej bibliotece nowe książki. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w obchodach urodzin Dzierzgonia.

guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
dzierzgoniak
dzierzgoniak
3 lat temu

może ktoś wie gdzie się podział przewodniczący rady przedstawiciel mieszkańców jakoś nikt o tym nie pisze nie był na tak ważnej uroczystości zignorował ważnych gości wstyd zapewne nie miał czasu bo miał sprawy ważniejsze a może się usprawiedliwi na forum i przeprosi swoich wyborców wybory nie długo pamiętajmy o takich poczynaniach

Henryk Reszka
Henryk Reszka
3 lat temu
Reply to  dzierzgoniak

Skoro dzierzgoniak ma takie pytania, to niech się przewodniczącego rady zapyta…:) Zastanawia mnie taka anonimowość ? Mnie przewodniczący rady przepraszać nie musi…A jak trzeba to głos oddam…:)

xyz
xyz
3 lat temu
Reply to  Henryk Reszka

pytać nie trzeba bo wiadomo że ważne są sprawy firmy a pan jako fotograf dzierzgońskich piękności niech zrobi zdjęcia drogi za pomnikiem Katarzyny w kierunku szkoły i oceni ten bałagan przy rzece te rozwalone budy przy garażach te dzikie garaże ,uwieczni widoki które oglądają dzieci idące do szkoły a wtedy zastanowi się nad oddaniem głosu

ASy
ASy
3 lat temu
Reply to  xyz

Bo rozumiem ze parę lat wcześniej tego o czym piszesz nie było? Zrobiło sie teraz..? Dzikie garaże zauważyłeś dopiero teraz? Całe zło wyszlo dopiero teraz? No szok jak wszystko widzisz dopiero teraz…a wczesniej miałeś/ miałaś różowe okulary?

xyz
xyz
3 lat temu
Reply to  ASy

obiecano nam że będzie lepiej czyściej i jakoś tego nie widać zrozum że czekaliśmy na poprawę a jak sam

widzisz chociażby skwerek to się serce kraje jak można utopić pieniądze zapewne się z tym zgodzisz

szansa
szansa
3 lat temu
Reply to  xyz

Na zmianę potrzebna druga kadencja daj im szanse zawsze trzeba dawać dwie.Nie ma kandydata który by zmienił coś w Dzierzgoniu dlatego może warto dać szanse w drugiej kadencji i w tedy ocenić jeżeli nic się nie zmieni to wtedy zmienić władze.

urzednik
urzednik
3 lat temu

dali hansowi honorowe obywatelstwo a pozniej nie miał sie kto zajac goscmi z partnerskiej gminy. przedtem to robil skretarz no to teraz tez podlewska powinna to robic. ale skad sztumianka moze wiedziec o ponad 20 latach wswpolpracy dzierzgonia i sitensen. niech spada do sztumu. czekamy na to.

Lidka
Lidka
3 lat temu

Anonimowosc stala się potrzebna bo od kiedy kramista i klika rzadza wladza ma długie rece! Nie mam ochoty na strate pracy z powodu wpisu!

Lidka
Lidka
3 lat temu

I jeszcze jedno. na taka uroczystość malujemy trawe na zielono , robimy msze zapraszamy ministrów i marszalkow pokazujemy tylko wierzch… a w srodku trupa zdechly adm, zniszczone dawne inwestycje bledy zaniechania i ignorancja

grekokatolik
grekokatolik
3 lat temu
Reply to  Lidka

ale nie zaproszono wszystkich zacnych obywateli nie widziałam księdza proboszcza z cerkwi a w cerkwi informacji udzielała wszechwiedząca Elka i Maryśka

Młody
Młody
3 lat temu

Pitu pitu niech zajrza w sprawy admu! Same pochwały zbiorą