730 lat minęło od kiedy Dzierzgoń posiada prawa miejskie. Przetaczała się tu zarówno ta codzienna nie spisywana przez kronikarzy jak i wielka historia, część światowego dziedzictwa. Właściwie gdzie nie zajrzeć można trafić na pozostałości po świetności tego miejsca.

Wydawać by się mogło, że złoty czas Dzierzgonia minął i możemy teraz tylko spoglądać na stare fotografie i poniemieckie pozostałości. Dziś, trochę z nawyku, trochę z poczucia niemocy umiejscawiamy potocznie nasze miasto na peryferiach miejsc w regionie istotnych. Pozbawione perspektyw, z uciekającymi do większych miast i za granicę młodymi, dziurami w drogach. Czy słusznie?

Czy jedynym panaceum na bieżące kłopoty miasteczka muszą być wciąż oczekiwane większe zakłady pracy, potrzebujące wielkich inwestycji w infrastrukturę? Tak zapewne sądzić może część z was. Na pewno uważają tak nasi włodarze, upatrując w tym kierunku rozwoju sukcesu.

Być może jest to jakaś idea. Z pewnością w przypadku rozwoju przemysłu, zajdą zmiany. Przyjdą pieniądze, miejsca pracy i poczucie szczęścia. Kłopot w tym, że taka strategia jest tylko fantazją.

Czy rzeczywiście poprawa infrastruktury drogowej (zresztą paląco potrzebna), ściągnie tu inwestorów?

Niemal każdy, kto zagląda tu z zewnątrz dostrzega drzemiącą w tym sennym miasteczku siłę, tyle tylko, że już nie ma gdzie spędzić nocy, wypić kawy w ładnym miejscu na mieście. Nie pójdzie na przechadzkę w stronę pięknego klasztoru nie przewracając się o zniszczony skwer. Jeśli gdzieś nawet znajdzie nocleg, to rozglądając się za miejscem rekreacji trafi z pewnością na zdemolowany i udekorowany śmieciami skatepark. Z pewnością szukając atrakcji dla siebie nie znajdzie także spójnej informacji o ciekawych miejscach do odwiedzenia… A przecież jest ich tu ogromna ilość jak na wielkość miasteczka.

Radni uprawiają dywagacje na temat inwestycji, raczą się pochwałami politycznych celebrytów, którzy z okazji rocznicy muszą przecież coś miłego powiedzieć, a tymczasem na naszych oczach znika coraz więcej możliwości wyrwania miasta z letargu w jaki zdało się zapaść po ostatnich wyborach.

Nie myśli się już o eko-inwestycjach, rozwoju turystyki tematycznej, inwestycjach w wizerunek miasta. Tworzeniu klimatu na prosty rozwój ekonomiczny, oparty o zastane potencjały a nie te, które być może kiedyś zaistnieją…

Ciekawi też fakt, że imprezy z okazji tak pięknej rocznicy, w zasadzie sprowadziły się do serii happeningów dla vipów a mieszkańcy, zwykli prości ludzie nic dla siebie nie dostali najmniejszego koncertu, festynu czy choćby jarmarku.

Prawda zieje z każdego zakamarka miasta i nic tu nie przyniesie pompowanie imprez z okazji i ku czci. Trawa pomalowana na zielono umiera z braku powietrza…

guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katon Starszy
Katon Starszy
3 lat temu

Myślę, że w ostatnich latach Dzierzgoń ogarnęło “dziadostwo”. Zgadzam się z treścią artykułu. Odbija się fatalna polityka kadrowa Pani burmistrz, zapatrzenie w siebie i nie zawsze dobry przedsiębiorca umie działać pro publiko bono. Zaistniała u nas moda na nieomylność władz, deprecjonowanie osiągnięć poprzedników w myśl zasady “to co ja jest ok, a to co oni jest be”. A przecież w rozwoju wszystkiego istnieje złota zasada kontynuacji. Ale do tego potrzeba szerszego horyzontu myśliwego i prostych umiejętności.

Układowy przeciwnik
Układowy przeciwnik
3 lat temu
Reply to  Katon Starszy

Człowieku mówisz tal ładnie o poprzednikach ze się prawie rozpłakałem, prawda ze zrobili z Tego pięknego miasteczka prywatne targowisko, za te osiągnięcia powini oglądać kraty, nigdy więcej tych ludzi, niech kradną gdzie indziej

Zorro
Zorro
3 lat temu

Artykuł świetnie odzwierciedla lata zaniedbań za poprzedniej władzy i pięknie to opisał. Bo chyba nikt nie wmowi dzierzgoniakom ze za obecnej burmistrz zamknieto w Dzierzgoniu sieć np. Hoteli czy restauracji. Przez niecałe 4 lata nie da sie nadrobić bardzo duzych zaległości ( poprzedni rzadzil 14 lat). Naprawdę chyba niektorych zazdrosc zżera ze obecna burmistrz stawia na nogi to miasto a nie lata z telefonem zeby udokumentować każdą godzinę ze swojego życia – bo to nie jest praca na rzecz mieszkańców. Mam nadzieje ze uzmyslowie niektorym ze to co jest napisane w artykule wcale nie uderza w obecną burmistrz. A co… Czytaj więcej »

Urzędnik
Urzędnik
3 lat temu
Reply to  Zorro

Burmistrz nie lata z telefonem burmistrz pozuje do zdjęć tak jak w Gdańsku. Poza tym o jakich zaległościach mówisz. Podaj konkretne przykłady.

Gierek
Gierek
3 lat temu

przez 14 lat rządów poprzedniego burmistrza nie przypominam sobie aby ściągnięto strategicznych inwestorów do miasta…

tico
tico
3 lat temu
Reply to  Gierek

Panie Gierek , proszę przypomnieć kiedy do naszego miasta ściągnięto inwestora strategicznego ? Czy jeszcze pan Łączny nie obiecał fabryki baterii ekologicznych ? Miało być mnóstwo miejsc pracy , były wywiady , artykuły w gazetach i co ? Czy nie obiecał fabryki ekologicznych płyt ze słomy ? Miała być praca , pieniążki dla rolników za słomę . I co ? Znając możliwości pana Przewodniczącego , to pewnie Volkswagena do Dzierzgonia sprowadzi ?

Urzędnik
Urzędnik
3 lat temu

Dobre określenie dziadostwo. Przed laty gmina będąca przykładem małej ale prężnej wspólnoty. Zdobywca wielu nagród na szczeblu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Gmina z charakterem. Wielu samorządowców nam zazdrościło. Dziś prawdopodobnie najsłabsza w powiecie. Zwyczajnie zburaczała. Wystarczyło kilka lat i czas na zmiany zrobił swoje.

Budrys
Budrys
3 lat temu

Dla emerytów i ludzi zamożnych, którzy przywykli do tradycyjnych idei, Dzierzgoń to idealne miasteczko. Dzisiejsze pokolenie, głównie ludzi młodych, ale i starszych w wieku produktywnym, zmuszone jest szukać pracy znacznie dalej i nie utożsamiamy się już z naszym małym Miasteczkiem – emigracja zarobkowa.

dzierzgoniak
dzierzgoniak
3 lat temu

podobno przebudowa rynku nie wypaliła ,podobnie jak parking na 1 Maja, był jeden chętny wykonawca stanął do przetargu i był za drogi może uda się mydlić oczy do wyborów

Budrys
Budrys
3 lat temu

Nie piszcie na temat rządzących, ponieważ każda władza, tudzież burmistrz, posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników i powstaje cały potok wzajemnych oskarżeń. Tak jak pisałem wcześniej uważam, że dla ludzi na stanowiskach, zamożnych i emerytów, Dzierzgoń to idealne miejsce. Brakuje nam inwestycji i miejsc pracy tutaj w Dzierzgoniu, żeby powstrzymać emigrację zarobkową ludzi młodych a także starszych, ale jeszcze wieku produkcyjnym i wtedy będziemy się utożsamiali z naszym miasteczkiem. Czy ktoś pamięta ile w minionej epoce funkcjonowało tu zakładów pracy ! ? Pragnę na chwilę abstrahować do tego tematu i zapytać się dlaczego 73 lata po zakończeniu wojny oraz 29… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

„Wyborco obudź się” – myślę, że to hasło dla tych, którzy nie pozwolą sobą manipulować. Nowe obietnice, nowe projekty, dzięki którym znowu wzbogacimy poprzedników. Wytykane są błędy obecnej władzy, ale nikt nie mówi o skutecznym utrudnianiu im w pozyskiwaniu środków inwestycyjnych i mam tu na myśli np. ulice Traugutta. A takie przykłady można by mnożyć. Owszem można by wyliczyć sporo projektów naszych poprzedników, które zostały pozyskane na duże pieniądze, natomiast ich realizacja przez 14 lat sięgała minimum tak jak kuksy, skwerek czy plac zabaw w parku, (jeżeli można go tak nazwać). Co z naszym niedziałającym Wi-Fi. Gdzie są te milionowe… Czytaj więcej »