W dniu dzisiejszym zostaliśmy poinformowani przez jednego z naszych widzów o tym że na rzece Dzierzgonce mogło dojść do katastrofy ekologicznej. Jak pisze Pan Mateusz który w dniu wczorajszym dokonał bulwersującego odkrycia na rzece w dniu wczorajszym zaniepokoiła mnie biała piana płynąca powierzchnią rzeki, nie dawało mi to spokoju więc po południu około godziny 16:00 postanowiłem wybrać się w górę rzeki ( miedzy Dzierzgoniem a Stanowem ) ocenić stan rzeczy.

Jak widać na załączonych materiałach nie myliłem się, doszło do zatrucia. Zebrałem kilka martwych ryb z chronionych gatunków: śliz, kiełb, strzebla oraz próbki wody wraz z martwymi larwami kieży, jętek oraz chrustów. Materiały przekazałem Prezesowi Koła PZW Dzierzgoń. Następnie w raz z Prezesem pojechaliśmy ocenić skale katastrofy w  górę rzeki.

Odwiedziliśmy kolejne mosty w górę rzeki: Prakwice , Lipce, Myślice – niestety tam również znaleźliśmy śnięte ryby. W Prakwicach miało miejsce około dwa- trzy tygodnie temu zarybianie rzeki pstrągiem potokowym. Jak już stwierdziliśmy, źródło skażenia wody przemieszcza się z wyżej położonych partii rzeki, więc najprawdopodobniej cały materiał zarybieniowy niestety umrze.

W chwili obecnej zbieramy dla Państwa informacje na temat stanu rzeczy, o dalszych ustaleniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

1
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andrzej Recent comment authors
Andrzej
Gość
Andrzej

A to ze do rzeki wpuszcza sie scieki i gnojowke z gospodarstw nic sie nie robi. Kilka razy zglaszalem o takich incydentach i nic dalej smierdzi i wplywa do rzeki