Już niedługo Złoty Gołąb  przejdzie w nowe ręce. Decyzja o przekazaniu nowemu laureatowi tej wspaniałej nagrody, którą otrzymał w ub. roku  Teatr Węgajty od zespołu Na Górze zostanie ogłoszona w lipcu podczas Wioski Teatralnej.

Kapituła nagrody, w której skład obok Erdmute i Wacława Sobaszków znaleźli się Magdalena Hasiuk, Dominika Bremer, Barbara Michera i Joanna Drzewiecka-Kozielska nominowała 11 kandydatów do nagrody: twórców, aktywistów, animatorów, pedagogów i zespół teatralny. Wszyscy nominowani wnieśli znaczący wkład w poszanowanie i obronę praw człowieka, wybór będzie zapewne bardzo trudny.

Nagroda Złotego Gołębia przyznawana jest od 2008 roku. Richard Hillinger, niemiecki artysta, z okazji obchodów sześćdziesiątej rocznicy uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka stworzył 30 statuetek złotych gołębi. Liczba statuetek symbolizuje ilość uchwalonych praw i zasad zawartych w deklaracji. Złoty Gołąb to nagroda szczególna, bo decyzje o jej przekazaniu podejmowane są oddolnie przez  osoby lub organizacje, które wcześniej ją otrzymały. Przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy, a w Polsce u Lecha Wałęsy.

 

Marek Kurkiewicz – aktor, reżyser, animator kultury, działacz społeczny. Po wieloletniej pracy w gdańskim Teatrze Snów założył w 2012 roku w Dzierzgoniu zaangażowany w pracę na rzecz społeczności lokalnej Teatr 3.5 i trzy lata później Wytwórnię Kultury BO-TAK. Poprzez organizowanie – na przekór niesprzyjającym warunkom ekonomicznym – wielu warsztatów, spotkań i różnego rodzaju wydarzeń artystycznych Teatr i Wytwórnia stały się inkubatorem lokalnej, oddolnej kreatywności i bezinteresownych akcji na rzecz wiejskich społeczności lokalnych. Teatr 3.5 zrealizował wiele przedstawień prezentowanych w Polsce i w Europie, zarówno w salach teatralnych, jak i w plenerze. Znaczenie szczególne ma praca Sztetl-Welt poświęcona tematowi uchodźców.

5
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Życzliwy głosMarek KurkiewiczprzezornyMirekxyz Recent comment authors
xyz
Gość
xyz

Bardzo pozytywny człowiek. Panie Marku trzymam kciuki 🙂

Mirek
Gość
Mirek

Gratuluję Panie Marku. Powodzenia w odkrywaniu i głoszeniu prawdy.

przezorny
Gość
przezorny

Piękne słowa odkrywanie i głoszenie prawdy , ale czy stać P. Marka na tak drastyczne działania ?
Opętany przez FIX IDEE pewnego grona może dalej błądzić .

Marek Kurkiewicz
Gość
Marek Kurkiewicz

Prawda to sprawa subiektywna. Z doświadczenia wiem, że każda ze stron uważa swoją wizję za jedyną prawdę. Zapewniam że nikt mnie nie opętał. Nikt mnie za rączki nie prowadza a sugerowanie że jakieś tajemnicze grono mnie opętało wprowadza element baśniowy, rzeklbym absurdalny i pachnący paranoją…. Tę natomiast się leczy. Zawsze funkcjonowalem niezależnie! Jeśli staję po którejś stron to dlatego że jestem o tym przekonany. Dlaczego kiedy człowiek robi coś dla idei to inni doszukuja się tam najgorszych pobudek??? To chore polskie piekielko… A może w głowie się nie mieści że teatr może i powinien zabierać głos w sprawach społeczności? Myślenie… Czytaj więcej »

Życzliwy głos
Gość
Życzliwy głos

Brawo Marku. Jesteś osobą na tyle elokwentna aby dostrzec obłudę i na tyle kompetentną aby na tę obłudę zareagować. Trzymaj się prawdy a ONA Cię wyzwoli. To dobra droga i obyś nigdy z niej nie zszedł. Powodzenia.