W pasie od Dolnego Sląska przez Wielkopolskę po Bory Tucholskie wędrował układ Derecho osiągając apogeum od Kaszub po Wysoczyznę Elbląską, dodatkowo w godzinach porannych 12 sierpnia przez sam Elbląg przetoczyła się silna superkomórka burzowa.

To był jeden z najtragiczniejszych sierpni ostatnich dziesięcioleci ale nie tylko 11 i 12 sierpnia przetaczały się silne burze. 1 Sierpnia również mieliśmy do czynienia z gwałtownymi Wichurami podczas burz, zanotowaliśmy wiatr o sile 101 km/h w Tolkmicku.

Burze tym razem o strukturze liniowej wybuchły w godzinach nocnych po dziennej blokadzie jaką zafundowała nam pogoda. Tym razem aż tak ekstremalnie nie będzie ale warto mieć na uwadze lokalnie silne zjawiska.

Czekają nas przedfrontowe linie zbieżności wiatru na których budować się będą komórki burzowe o wzmożonej aktywności elektrycznej podczas których może spaść grad o średnicy 2 – 4 cm a wiatr przekraczać miejscami będzie 90 km/h / to w czwartek / głównie na pomorzu i Kaszubach zaś w piątek sam front chłodny przyniesie burze przede wszystkim na wschód od Wybrzeża Gdańskiego choć niewykluczone, że rozwój konwekcji przypadnie też w rejonie Elbląga na godziny nocne z czwartku na piątek.

Sytuacja jest o tyle niepewna, że tradycyjnie większość modeli nie potrafi dobrze oszacować terenowych zjawisk co w konsekwencji wiązać się będzie z dość trudną do wydania prognozą ostrzeżeń na kolejne godziny.

Warto jednak spojrzeć obecnie na Górny Śląsk gdzie globalny Gfs nie przewidział na godziny poranne opadów zaś ECMWF wyliczył jakby idealnie pierwszą strefę konwekcyjną.

Można więc pokusić się o posiłkowanie tym razem tym modelem wspomagając się także niemieckim WRF.

A więc – pierwsze burze na pomorzu spodziewane są w czwartek na liniach zbieżności.

 

 

DODAJ KOMENTARZ:

avatar