Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu otrzyma grant od TESCO.

0
746

Znamy zwycięzców V edycji programu grantowego „Decydujesz, pomagamy”! W województwie pomorskim Tesco wraz z Fundacją Tesco wesprą aktywnych mieszkańców grantami o łącznej sumie 63000 złotych. Tym samym w regionie zrealizowanych zostanie 21 inicjatyw społecznych, wpływających na pozytywną zmianę najbliższego otoczenia.

1 190 zrealizowanych pomysłów w ciągu 3 lat!

Program „Decydujesz, pomagamy” wspiera aktywnych mieszkańców, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 125 mikroregionów, skupionych wokół sklepów Tesco. W pierwszej fazie programu inicjatywy można było zgłaszać poprzez platformę internetową. Następnie komisja grantowa oceniła projekty pod kątem przygotowania merytorycznego, potencjału powodzenia i wniesienia trwałych zmian w otoczeniu. Wybrane przez komisję projekty zostały poddane głosowaniu klientów Tesco, którzy mogli wybrać – ich zdaniem – najlepsze i najpotrzebniejsze inicjatywy dla ich regionu.

Naszym celem było stworzenie takiego projektu społecznego, który nie będzie opierał się na przekazywaniu środków, a zaktywizuje społeczności lokalne i pobudzi je do działania. W swojej działalności chcemy być motorem napędowym czegoś wielkiego. Razem z całym zespołem programu „Decydujesz, pomagamy” pragniemy z całego serca podziękować za tak ogromne zaangażowanie podczas wszystkich pięciu edycji programu. Z dumą patrzymy na to jak wiele pozytywnych zmian zostaje wprowadzonych w życie, dzięki zaangażowaniu naszych klientów – tłumaczy Daria Kulińska, Dyrektor ds. komunikacji Tesco Polska.

Zwycięskie projekty

W V edycji dzięki grantom z programu „Decydujesz, pomagamy” zrealizowanych wsparcie otrzyma 375 projektów w całej Polsce – 21 z nich w województwie pomorskim.

Granty w wysokości 5 000 złotych otrzymały projekty:

 • Program Wzmacniania Rodziny – STOWARZYSZENIE NA RZECZ OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO “LUDZKA RZECZ”
 • Rozpiera Mnie Energia. A jaka jest Twoja Supermoc? – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Nadpobudliwością Psychoruchową i Ich Rodzinom “Pomost”
 • Podloty, wypluwki i szlara… Tropimy sowy nocą od zaraz! – Stowarzyszenie Ochrony Sów
 • Odetchnij w Ogrodzie Marzeń” – Stowarzyszenie Na Rzecz kobiet w Trudnej Sytuacji Życiowej JUNONA
 • Pozyskanie defibrylatora AED – Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie
 • Pomagamy bezdomnym zwierzętom – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Człuchowie
 • Obóz dla dzieci i młodzieży – Wiele 2019 – Fundacja Dobrowskaz

Wsparcie w wysokości 3 000 złotych klienci Tesco przyznali inicjatywom:

 • Żyjąc w wolnej Polsce poznaję bohaterów narodowych i piękno mojej Ojczyzny – Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim
 • Między nami sąsiadami – STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA BISKUPA
 • Bębny i glina, czyli przepis na dobre emocje u dzieci – OGNISKO WYCHOWAWCZE „NOWY PORT” – STOWARZYSZENIE „NOWY PORT” IM. KAZIMIERZA LISIECKIEGO „DZIADKA”
 • Cyfrowo Obecni-Cyfrowo Bezpieczni – Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego
 • Integracyjny Turniej Koszykówki – Dom Pomocy Społecznej w Rudnie
 • Kuźnia artystów – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
 • Młodzi Tropiciele Przyr(g)ody” – Lokalna Organizacja Turystyczna ,,Serce Kaszub”

Dofinansowaniem w kwocie 1 000 złotych zostaną wsparte inicjatywy:

 • Ekoenergetyczni – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Wicko “Inicjatywa”
 • Rodzinnie Blisko Przyrody – Fundacja Emilii Łowkiel Matka Natura
 • Czujność równa się bezpieczeństwo – Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych
 • Nasza wspólna historia, praca, piękno i odpoczynek – Stowarzyszenie Tujsk Sobie i Sąsiadom
 • Trzy Światy – integracja międzypokoleniowa – Stowarzyszenie POZYTYWNI
 • Roboty w życiu codziennym – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej
 • Turniej Piłki Ręcznej dla Dzieci – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Lipusz

Podczas otwartego głosowania, trwającego od 21 stycznia do 17 lutego, klienci Tesco na terenie województwa pomorskiego oddali łącznie 254 106 głosów.

Fantastyczne inicjatywy, pozytywna energia i ogromne zaangażowanie organizacji, mieszkańców, klientów i pracowników Tesco – „Decydujesz, pomagamy” to prawdziwa dawka dobra, która ma realny wpływ na zmiany w naszym najbliższym otoczeniu. Z roku na rok zgłaszane projekty zaskakują nas coraz bardziej – dopracowaniem i pomysłowością. Cieszy nas, że tak wiele wspaniałych lokalnych inicjatyw może zostać zrealizowanych przez zmotywowanych i aktywnych mieszkańców. Wierzę, że ten program może być impulsem do większej mobilizacji ludzi i wspierania się wzajemnie. – mówi Adam Chabiera z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, partnera merytorycznego programu.

Jeden mały żeton, a tak wiele zrealizowanych pomysłów!

Od 2016 roku odbyło się pięć edycji programu „Decydujesz, pomagamy”. W ciągu trzech lat Tesco, wraz z Fundacją Tesco, wsparło 1 190 projektów społecznych, które w otwartym głosowaniu, wybrali klienci sklepów – oddając w sumie aż 26 746 271 głosów. Łącznie do aktywnych mieszkańców trafiło 4 450 000 zł złotych na realizację lokalnych inicjatyw. Kolejna – VI edycja programu rusza już wiosną!

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” oraz opisy zwycięskich projektów znajdują się na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.

Partner strategiczny Partner merytoryczny

Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych, funkcjonującą na polskim rynku od 1995 roku. Struktura sieci składa się na 380 sklepów – od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia około 20 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 3700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów. Firma od lat konsekwentnie angażuje się w działania społeczne prowadząc programy edukacyjne – „Od uprawy do potrawy”, promując zdrowy styl życia oraz podejmując wiele inicjatyw społecznych takich jak program „Decydujesz, pomagamy”, zbiórki żywności dla potrzebujących czy walka z marnowaniem żywności nie tylko w ramach własnej sieci, ale w całym łańcuchu dostaw.
Więcej informacji: www.tesco.pl

Fundacja Tesco powstała z inicjatywy Tesco Polska w 2012 roku jako kolejny krok w rozwoju strategii zaangażowania społecznego i długofalowych działań charytatywnych realizowanych przez firmę Tesco. Celem działania Fundacji jest wspieranie wartościowych inicjatyw i projektów społecznych, ukierunkowanych na pomoc dzieciom i młodzieży oraz integracje i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnych. Fundacja realizuje programy pomocowe w obszarach związanych z pomocą społeczną, edukacją i ochroną zdrowia.
Za swoją działalność  została wyróżniona odznaką „Przyjaciel Dziecka” oraz tytułem „Filantrop Krakowa A.D. 2014” oraz medalem ”50 Lat dla Zdrowia Dzieci” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Więcej informacji:  www.fundacjatesco.pl

Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” powstała, aby rzetelnie i krytycznie opisywać wyzwania dotyczące życia społecznego w Polsce. Opracowuje i upowszechnia innowacyjne rozwiązania, które mogą pomóc sprostać tym wyzwaniom. Szuka ich, łącząc perspektywę badaczy-akademików i aktywistów społecznych oraz podejmując działania koncentrujące się na kluczowych zagadnieniach: rozwoju wspólnot lokalnych, innowacjach społecznych, wolontariacie oraz partycypacji obywatelskiej. Więcej informacji: www.stocznia.org.pl

DODAJ KOMENTARZ:

avatar