3 miesiące więzienia za zabijanie karpi bez ogłuszania

0
416

To prawdopodobnie pierwsza w Polsce sprawa o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad rybami, która trafiła do sądu – mówi mecenas reprezentująca Fundację Viva!. W poniedziałek przed sądem stanął 60-latek, który gilotynował ryby bez uprzedniego ich ogłuszenia. Skazano go na trzy miesiące bezwzględnego więzienia.

Sąd Rejonowy w Krotoszynie wydał wyrok w sprawie 60-letniego Wojciecha C. Mężczyzna był oskarżony o znęcanie się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem. Uśmiercał je przez obcięcie głowy gilotyną, bez uprzedniego ogłuszenia. Działo się to w grudniu 2018 r. na miejskim targowisku w wielkopolskim Krotoszynie. Wojciech C. we wtorki i piątki sprzedawał tam karpie.

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa policję zawiadomili obrońcy zwierząt z fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, do której trafiło nagranie. Zdaniem przedstawicielki fundacji Anny Plaszczyk jest to jeden z bardziej drastycznych filmów, jaki Viva! otrzymała. – Na filmie zamieszczonym na naszym portalu społecznościowym widać, że karpie przed zabiciem nie są ogłuszane. A sprzedawca używa tępej gilotyny – powiedziała wówczas Anna Plaszczyk.

“Nie chcę spędzić czasu w więzieniu, mam rodzinę” Prokurator wnioskowała dla oskarżonego o 6 miesięcy więzienia, natomiast pełnomocnik Fundacji Viva! nazwała sprawę precedensową i zażądała 1 roku więzienia oraz zakazu prowadzenia działalności polegającej na hodowli lub sprzedaży ryb na 5 lat. Oskarżony wnosił o uniewinnienie.

Sąd skazał 60-latka na 3 miesiące bezwzględnego więzienia i przepadek gilotyny, przy pomocy której obcinał rybom głowy. – Każde zwierzę, każdy kręgowiec, a więc także ryba, powinna być wcześniej ogłuszona. Oskarżony tego nie robił – uzasadniła sędzia. Podkreślała też, że oskarżony zabijał ryby w miejscu publicznym.

Poinformowała, że ustawa o ochronie zwierząt przewiduje za zarzucane Wojciechowi C. czyny karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sąd uznał, że karą adekwatną do stopnia zawinienia będzie kara 3 miesięcy więzienia. Oskarżony był już wcześnie skazany na więzienie, w związku z tym przepisy Kodeksu karnego nie przewidują możliwości warunkowego zawieszenia kary, dlatego jest ona bezwzględna” – wyjaśniła sędzia

DODAJ KOMENTARZ:

avatar