[WIDEO] Puste ławki, flagi na budynkach i plakaty informacyjne. Ruszył strajk nauczycieli

20
2199

W poniedziałek o 8 rano rozpoczął się strajk nauczycieli organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Do akcji przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z terenu powiatu sztumskiego.

W niedzielę Solidarność podpisała porozumienie z rządem. Ta decyzja podzieliła związkowców. W wielu regionach przystąpili oni do strajku nauczycieli wbrew decyzjom centrali. – Ludzie są oburzeni tym, w jaki sposób podpisane zostało porozumienie, że to się odbyło bez konsultacji.

Strajk nauczycieli a egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalne

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi egzaminami zewnętrznymi, bowiem 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

– Moim zdaniem egzaminy odbędą się w wyznaczonym terminie. Jesteśmy przygotowani na egzaminy – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu Katarzyna Przybysz.

Strajk nauczycieli – porady dla rodziców.

Strajk nauczycieli to wielki problem dla rodziców. Osoby, które nie mają możliwości zapewnić swoim dzieciom opieki podczas strajku nauczycieli, mogą zostać z pociechami w domu i wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zezwalają na to przepisy, a dokładnie ten mówiący o niespodziewanym zamknięciu żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Strajk nauczycieli jak najbardziej do takich sytuacji jest zaliczany. Zamknięcie placówki uważa się za niespodziewane jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni.

Ponadto dzieci mogą uczęszczać do szkół, tam na podopiecznych czekają dyrektorzy którzy organizują zajęcia wychowawcze z młodzieżą. Gmina Dzierzgoń również pomaga w tej nietypowej sytuacji. Do dyspozycji są jednostki podległe samorządowi, które w każdej chwili są gotowe pomóc w opiece.

20
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
9 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
nikosrodzic oberwatorMI6Igaklkl Recent comment authors
pok
Gość
pok

Głupota, według mnie nauczycielom nie należy się podwyżka, co oni robią ciągle mają wolne i żądają kasy za co pytam się, a to żaden protest tylko piknik i spotkanie towarzyskie.

mich
Gość
mich

Na hasło zrozumcie nas mogę odpowiedzieć nie potrafię was zrozumieć i mam nadzieje, że rząd się nie ugnie, bo uważam że nauczycielom podwyżka się nie należy mają więcej wolnego niż pracują nic nie robią i to mowie jako były uczeń.

Anonim
Gość
Anonim

No tak, bo jak ktoś był uczniem to doskonale wie wszystko o nauczycielach i ich pracy. Ach szkoda, że reszta społeczeństwa nie chodziła do szkoły i nie posiada takiej wiedzy…

Była nauczycielka
Gość
Była nauczycielka

Byłam nauczycielem w przedszkolu i powiem tyle, że w porównaniu do nauczycieli w szkołach to pracują w ferie, w wakacje, nawet jak trzeba to mają dyżur w wigilię czy sylwestra. Niestety nie mają 3 miesięcy wolnego. Dodatkowo nauczyciele mają roczny płatny urlop. Nie rozumiem jak można za 18 godzin tygodniowo zapłacić komuś więcej niż obecnie ma. Na tle Europy to nauczyciele w Polsce najmniej godzin pracują. Wstyd.

Alka
Gość
Alka

Chyba nigdy nauczycielką nie byłaś jak takie bzdury wypisujesz! Do 18 godz. lekcyjnych co najmniej drugie tyle trzeba przeznaczyć na przygotowanie się do lekcji do tego czas na sprawdzanie klasówek, sprawdzianów, przygotowanie wywiadówek, wyjazdy na wycieczki, obozy itp. nie mówiąc już o ciągłym dokształcaniu się. To są grosze które obecnie płaci się nauczycielom!

nikos
Gość
nikos

jak tak źle to niech zmienią prace na lepiej płatną

Alka
Gość
Alka

No i robią to! Wyjeżdżają z kraju gdzie płaci się nauczycielom o wiele więcej! Mają też godne warunki pracy, zaplecze przy każdym gabinecie, gdzie mogą przygotować się do przeprowadzenia zajęć, sprawdzić klasówki i inne prace uczniów. To wszystko w ramach czasu pracy, który inaczej wylicza się niż u nas. Dlatego są rozbieżności w wyliczaniu czasu pracy. U nas podaje się tylko czas przeprowadzanych lekcji w Europie podaje się czas pracy łączny( przygotowania do lekcji i sprawdzania prac kontrolnych itp.)

bob
Gość
bob

Trole “I Love PiS” już w akcji, pytanie tumoku czy ty byś się zajął średnio licząc 120 dziecmi w ciagu dnia sieroto boza.

mich
Gość
mich

To niech zmienią zawód

Rodzic
Gość
Rodzic

Mam nadzieje że się nie złamiecie. Dacie rade ;)!

Deny
Gość
Deny

Jestem za! tyle się uczyc doszkalać i to wszystko za marne 1850 zł? No bez jaj, to na kasie w biedrze podstawy maja 2200

Józef ze stali
Gość
Józef ze stali

Brawo nauczyciele. Niechaj walka klasowa zaostrza się.

listek figowy
Gość
listek figowy

Skoro chcecie co niektórzy, aby podwyżek nie było to scenariusz będzie prosty. Najlepsi nauczyciele odejdą (inteligentni dadzą sobie radę), średni może zostaną, marni będą się tej pracy trzymać. Nikt nowy i wartościowy nie przyjdzie bo i po co ( 1800 zł…) więc NASZE dzieci będzie uczyć banda niedouczonych “pseudo nauczycieli” którzy nie będą się przejmować czego i jak będą je uczyć. Za 15-20 lat będziemy za Mozambikiem.

rodzic
Gość
rodzic

“Mozambik” to już mamy. Jestem za podwyżką płac dla nauczycieli, ale tylko w przypadku zmiany systemu oświaty, w którym najlepsi pedagodzy będą dobrze wynagradzani, a miernoty niech odejdą z zawodu. Jedyną oceną nauczyciela powinny być wyniki osiągane przez uczni. Karta Nauczyciela – co to jest za twór ?, który daje nauczycielom prawa, a nie nakłada na nich obowiązków. Przypominam, że nauczyciele są jedną z nielicznych grup zawodowych, których nie dotknęły zmiany społeczno – ekonomiczne w Polsce Vide-bezrobocie. Strajkować to powinni w dni wolne od pracy, których mają zdecydowanie więcej niż inne grupy zawodowe. 72 godziny pracy miesięcznie do 160 godzin… Czytaj więcej »

Iga
Gość
Iga

Super rady bez znajomości tematu! Drogi rodzicu nie da się wyrażać niezadowolenia z pominięciem uczniów. Uczniowie i nauczyciele to jedność- współistnieją. Masz jednak rację konieczna jest zmiana w oświacie! Powinny być takie warunki w szkołach aby nauczyciele wszystkie prace związane z nauczaniem mogli wykonywać w szkole i powinno to być zaliczane do czasu pracy. Praca nauczyciela powinna być godziwie wynagradzana. Trzymam kciuki za nauczycieli!

MI6
Gość
MI6

Jak myślisz, czego nauczą się dzieci gdy nauczyciele w swoim strajku zawiodą? Prosty przykład, ile Pan da tyle weź i nie płacz. One na to patrzą, przyszłe nauczycielki, pielęgniarki itp. Warto zmienić system, zgadzam się, 7-8 h i koniec, bez brania zeszytów do domów. I wierzę, że większość nauczycieli by na to poszła. Trochę rozsądku, znalazło się na “bydło” 100 i 500 to powinno się przy mądrym gospodarowaniu dla wszystkich znaleźć.Co do misji…. jakoś termin odchodzenia od łóżek nie powstał wczoraj, wtedy też ktoś coś o misji wspominał. Misja to się nazywa praca za 1800 gdzie opiekujesz się dziećmi (coś… Czytaj więcej »

nikos
Gość
nikos

za co podwyżka oni nie wykonują żadnej ciężkiej pracy sami sobie taki zawód wybrali to niech teraz nie płaczą nauczyciele mają uczniów w d,….. tylko kasa się dla nich liczy.

klkl
Gość
klkl

A niech jadą

nikos
Gość
nikos

Strajk to łagodna wersja terroryzmu.

rodzic oberwator
Gość
rodzic oberwator

Pan Browawrczyk, Maciej Karabin i Pani Pielak z gimnazjum na piątkowej debacie usmiechęci a gimnazjalistów olali…jak w szkole to strajkują , jak w gminie to pracują- gdzie tu logika? Czy ktoś to nadzoruje? Przecież to jakiś żart. Egzaminy jakoś idą bo dyrektor dwoi się i troi. Nawet matki-nauczycielki swoje dzieci odstawiły i strajkują. Jak strajkuja to trzeba było na egzamin nie posyłać….juz widzę jakie życie będą mieli ci co stanęli do opieki nad uczniami… pokazali poziom. Erber tez łazi i podpuszcza na Krzywą a córka pewnie na egzamin przyjdzie. Wstyd