Młodzież prowadziła kampanię profrekwencyjną przed wyborami do Europarlamentu

0
525

Dzisiaj radni MRM Dzierzgoń wraz z dzierzgońskim punktem Europa Direct prowadzili na ulicy Odrodzenia kampanię profrekwencyjną przed wyborami do Europarlamentu, które mają się odbyć 26 maja. Akcja była konsekwencją udziału naszej rady w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych, który odbył się w marcu w Słupsku.

Celem dzisiejszego wydarzenia ma być zachęcenie do oddania głosu w wyborach europejskich. Nasze działania były całkowicie apolityczne. Nie opowiadamy się za żadną partią startującą w wyborach. Naszym zadaniem było przekonanie dorosłych wyborców, by 26 maja skorzystali ze swojego prawa do głosowania.

Akcję rozpoczęliśmy od powieszenia (za zgodą Urzędu Miejskiego) plakatów zachęcających do głosowania. Później rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma mieszkańcami naszego miasta, pytając: “Czy wezmą udział w wyborach?”. Pytaliśmy także o motywację decyzji. Wszyscy (niezależnie od deklaracji) otrzymywali specjalny numer Gazetki Zgrzyt, materiały promocyjne i słodkości. Wyniki sondażu pojawiały się na bieżąco na tablicy. Ostateczny wynik był imponujący. 53% – weźmie udział, 27% – nie chce skorzystać ze swego prawa, a 20% jeszcze nie podjęło decyzji o udziale. Piszemy, że wynik jest imponujący, ponieważ frekwencja wyborcza w 2014 roku wyniosła zaledwie 23,83%.

Bardzo dziękujemy wszystkim za poświęcenie nam chwili swojego czasu. Wiele rozmów było bardzo miłych i dotyczył, nie tylko wyborów. Dziękujemy także p. Małgorzacie za pomoc w organizacji naszego happeningu.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar