Służby będą ćwiczyć procedury na wypadek wystąpienia ASF w powiecie sztumskim

0
360

Na Pomorzu wzrasta zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z tym w czwartek i piątek, 6 i 7 czerwca br. – pod kierownictwem Wojewody Pomorskiego oraz Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – odbędą się ćwiczenia – Gwizd 2019. To pierwsze takie ćwiczenia w naszym województwie.

Możliwa migracja wirusa na teren Pomorskiego sprawia, że służby odpowiedzialne za profilaktykę i zwalczanie zagrożenia sprawdzą przede wszystkim procedury współdziałania oraz przepływ informacji.

Dwa epizody rozegrają się w czwartek, 6 czerwca br. na terenie powiatów kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego. Ich scenariusz zakłada poszukiwania padłych w wyniku choroby ASF dzików, oraz zabezpieczenie i pobranie próbek od padłego dzika w trudno dostępnej lokalizacji.

Drugiego dnia, w piątek 7 czerwca br., w miejscowości Orłowo w powiecie nowodworskim zaplanowano symulację zwalczania ogniska choroby u zwierząt gospodarskich. W ćwiczeniach wezmą udział przedstawiciele służb wojewody – inspekcji weterynaryjnej, policji, straży pożarnej oraz samorządowcy.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar