Uwaga synoptycy ostrzegają przed falą upałów!

0
469

Rośnie liczba wydanych ostrzeżeń przed upałem. Obowiązują już we wszystkich województwach w kraju. Tak upalna aura może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia.

W poniedziałek znaczna część kraju będzie zmagać się w upalną pogodą. Może być niebezpieczna dla życia i zdrowia, dlatego synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe alerty.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

W wielu regionach przewiduje się, że temperatura maksymalna w dzień będzie sięgała od 30 do 33 stopni Celsjusza. W nocy termometry mogą wskazać od 17 do 20 st. C. Ostrzeżenia obowiązują w województwach:

– warmińsko-mazurskim (z wyłączeniem powiatów gołdapskiego, oleckiego i ełckiego) oraz całym pomorskim. Wtorek – to dzień, gdy uderzy pierwsza w tym tygodniu fala upału. Temperatura dzienna w Iławie podskoczy do 31 stopni, będzie przy tym dość słonecznie. Środa – równie upalna. Tego dnia synoptycy spodziewają się burzy z dość silnym wiatrem i umiarkowanymi opadami deszczu.

Taka bardziej umiarkowana pogoda zagości u nas jednak tylko na chwilę, bo już w piątek synoptycy spodziewają się uderzenia kolejnej fali upału. Temperatury dzienne znów będą przekraczać 30 stopni. Kulminacja w niedzielę, gdy będziemy mieć do czynienia z rekordową w tym tygodniu temperaturą odczuwalną w wysokości 33 stopni.

Taka fala upału może być związana z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych – podkreślają synoptycy. O ewentualnych zagrożeniach informują na bieżąco IMGW-PIB i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Pilne komunikaty przekażemy na portalu.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar