Nadciągają gwałtowne nawałnice, miejscami przejdą wichury i gradobicia

0
4743

Ciężki okres czeka mieszkańców całej Polski, od zachodu po wschód naszego kraju w ciągu najbliższych 48 godzin miejscami przetoczą się nawałnice, ostrzegamy – burze mogą powodować spustoszenia.

Ich kulminacją będzie czwartek kiedy pofalowany front chłodny dojdzie do linii Wisły, to właśnie na nim należy oczekiwać tych najbardziej silnych zjawisk. Na naszych terenach burze zaczną budować się w czwartkowe wczesne popołudnie i trwać będą do późnych godzin wieczornych. Całkiem prawdopodobny jest scenariusz utworzenia się nad Polską niewielkiego niżu atmosferycznego który wspomoże i tak już ekstremalne warunki konwekcyjne.

Aktualnie znajdujemy się w rozgrzanej masie powietrza płynącej do nas z południowej części kontynentu europejskiego, dziś silne burze przemieszczą się nad zachodnią Polską po czym w postaci być może układu wielokomórkowego / słabnącego wkroczą nad ranem w czwartek nad zachodnie gminy Pomorza, ich głównym zagrożeniem w województwie Pomorskim będą intensywne opady deszczu i silny – punktowy wiatr.

W czwartek nawałnic należy oczekiwać od centrum przez Kujawy aż po wschodnią część Żuław Wiślanych, Warmii i Mazur.

W ciągu godziny ,, lokalnie ,, będzie mogło spaść od 30 do 40 mm deszczu, w momencie początkowej fazy rozwoju superkomórek burzowych średnica gradu osiągać ma 2 – 4 / 5 cm, nie wykluczamy także pojawienia się silnych wiatrów prostoliniowych ,, Downburst ,, 90 – 110 km/h.

To gdzie wystąpią te najgwałtowniejsze zjawiska zależeć będzie od inicjacji konwekcji która według różnych modeli numerycznych ma wystąpić nad południowymi kujawami i wschodnią Wielkopolską następnie dobudowując się przemieszczać na północ i północny wschód zaś jej południowa część na wschód.

Ostrzeżenie meteorologiczne / 1 / Czas obowiązywania ( Noc 12 / 13.06.19 )

DODAJ KOMENTARZ:

avatar