IMGW wydało ostrzeżenie 3 stopnia przed burzami.

0
3804

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB wydało ostrzeżenie 3 stopnia przed burzami. Dziś od godz. 18 do godz. 4 – 16.06.2019 r. w województwie pomorskim (wszystkie powiaty) prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 40 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 130 km/h. Miejscami grad o rozmiarze do 5 cm. Lokalnie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Burze i silny wiatr mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Jeśli możesz zostań w domu, nie chowaj się pod drzewami, unikaj otwartych przestrzeni, zdejmij z balkonów/parapetów/ tarasów wolno stojące przedmioty. 
Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

Pisaliśmy wcześniej!

Dziś wieczorem ale przede wszystkim w nocy z soboty na niedzielę należy się spodziewać ponownego załamania pogody, po względnie spokojnym piątku czeka nas kolejna fala burz, lokalnie gwałtownych.

Czas obowiązywania ostrzeżenia / 15.06.19 – 15:00 – 16.06.19 – 6:00

Stopień 2 zostaje wydany dla Północnej Polski z uwzględnieniem subregionu braniewskiego i elbląskiego głównie z powodu przemieszczania się silnych pasm konwekcyjnych mogących w finalnej fazie rozwoju burz utworzyć liniowy układ burzowy z wbudowanymi na przodzie silnymi i bardzo silnymi podmuchami wiatru o sile 90 – 100 km/h.

W strefie czerwonej nie można wykluczyć także opadów gradu o średnicy 2 – 4 cm oraz zejścia pojedynczej Trąby powietrznej.

Stopień 1 zostaje wydany dla pozostałej części Polski oprócz wschodnich i południowo wschodnich regionów. Tu burze najpewniej osiągną mniejszą siłę ale nie oznacza to, że nie mogą być groźne.

W związku z dość znacznym uwodnieniem troposfery w czasie przemieszczania się rdzeni burz należy spodziewać się też nawalnych opadów deszczu osiągających lokalnie 20 – 40 mm w ciągu godziny. To może doprowadzić do podtopień lub nawet powodzi błyskawicznych.

Apelujemy o ostrożność!

Burze to zjawiska lokalne, pomimo dogodnych warunków termodynamicznych nie zawsze muszą przejść nad twoją miejscowością, nie bagatelizuj wydawanych komunikatów i ostrzeżeń meteo.

www.meteoelblag.pl

DODAJ KOMENTARZ:

avatar