51. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna – Grzegorz Procyk ze srebrnym medalem!

2
1637

Pierwsze zawody międzynarodowe odbyły się w dniach 18 – 21.06.1968 r. w Pradze i Brandys (Czechosłowacja) i wzięło w nich udział po sześciu zawodników z Polski, Czechosłowacji i Węgier czyli 18 zawodników.

Pierwsze miejsce indywidualnie zdobył wówczas Fuggerth Endre z Węgier a drużynowo wygrali Polacy przed Czechosłowacją i Węgrami. Drugie zawody zostały zorganizowane w Katowicach, uczestniczyły w nich cztery 5 – osobowe drużyny (przyjechali też Bułgarzy).


W kolejnych latach liczba krajów systematycznie rosła. W tym roku w Paryżu udział wzięły drużyny z 80 państw. Są to reprezentanci: 36 państw z Europy, 29 z Azji, 6 z Ameryki Północnej, 5 z Ameryki Południowej, 2 z Australii i Oceanii oraz 2 z Afryki. Działacze sześciu nowych państw obserwowali zawody, tak więc w następnych latach konkurencja wzrośnie.
Polacy uczestniczyli do tej pory we wszystkich 50 Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych, 203 zawodników przywiozło w sumie 191 medali w tym : 51 złotych, 76 srebrnych i 64 brązowe.


Ponieważ, liczba krajów uczestniczących w IChO na przestrzeni pięćdziesięciolecia była bardzo różna, a po 2004 roku zmieniły się granice i nazwy niektórych krajów biorących udział w zawodach, popatrzmy na statystykę ostatnich lat . W latach 2004 – 2018 odbyło się 15 olimpiad, wzięło w nich udział 60 zawodników z Polski a przywieźli: 17 medali złotych, 26 srebrnych i 17 brązowych.


W liczbie zdobytych złotych medali w latach 2004 – 2018 wyprzedzają nas Chiny, Korea, Tajwan i Rosja. Można więc napisać, że zajmujemy: pierwsze miejsce wśród państw Unii Europejskiej, drugie w Europie i piąte w Świecie. Jak jest po tegorocznej Olimpiadzie jeszcze nie wiem, bo nie znam pełnych wyników.


Konkurencja wśród zawodników jest ogromna, trzeba mieć wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program profilu rozszerzonego z chemii w liceum a różnice punktowe między „kolorami” medali nie przekraczają 0,50% pkt.. Zawodnicy polscy, poza uczestniczeniem w kołach zainteresowań w swojej szkole, uczestniczyli w zorganizowanym dwutygodniowym kursie przygotowawczym w Warszawie na Wydziale Chemicznym PW i Wydziale Chemii UW. Jest to wymagane przez regulamin IChO. W kursie brał udział zwycięzca i 4 laureatów 65.

Olimpiady Chemicznej wyłonionych na podstawie wyników finału, ale także wyników uzyskanych przez nich w II etapie i wcześniejszych latach. Dokładny algorytm kwalifikacji jest zamieszczony w regulaminie Olimpiady. Na zawody jedzie czteroosobowa drużyna wraz z dwojgiem opiekunów (którzy są równocześnie członkami międzynarodowego Jury) – pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (prof. dr hab. Aleksandra Misicka- Kęsik i prof. dr hab. Marek Orlik).

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna trwa 10 dni, chociaż sama rywalizacja to pięciogodzinne zawody laboratoryjne w dniu 24 lipca i pięciogodzinne zawody teoretyczne w dniu 26 lipca. W tym czasie zawodnicy mają do wykonania i opisania trzy zadania laboratoryjne oraz 8 – 10 rozbudowanych zadań teoretyczno-rachunkowych.
Pozostały czas zawodnicy spędzą na zwiedzaniu Francji , grach i zabawach zawierając przyjaźnie z kolegami z innych drużyn.

Przygotowanie i wyjazd na zawody wymaga znacznych środków: na zakwaterowanie i wyżywienie zawodników i opiekunów, przeprowadzenie zajęć, przejazdy oraz wyposażenie zawodników na zawody. Przynajmniej w: fartuchy laboratoryjne , koszulki i czapeczki przeciwsłoneczne z godłem Polski i ewentualnego sponsora. Pożądane byłyby dla zawodników jednakowe garnitury (tak jak występują inne drużyny) ale niestety nigdy na to nie mieliśmy funduszy.

Bardzo ważnym czynnikiem wizerunkowym jest posiadanie przez drużynę upominków, którymi wymieniają się z kolegami.
Niestety środki pieniężne, które otrzymuje Olimpiada z MEN są niewystarczające i nie możemy ich użyć na wyposażenie zawodników.

W ubiegłym roku odbyła się 50 – jubileuszowa Olimpiada. Pomysł, żeby odbyła się w dwóch krajach: Czechach i Słowacji mieli działacze Olimpiady tych krajów, którzy chcieli żeby wróciła do źródeł.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (51.IChO) W liczbach:

  • obecni zawodnicy z 80 krajów, z 6 krajów obserwatorzy,
  • 578 wszystkich uczestników (zawodnicy, mentorzy i goście),
  • 273 organizatorów,
  • 35 partnerów,
  • 219 medali w tym: 37 medali złotych, 64 medale srebrne, 95 medali brązowych,
  • 23 zawodników wyróżnionych.
  1. miejsce Liu He (Chiny)
  2. miejsce Zijie (Chiny)
  3. miejsce Hyeokgyu Choi (Korea)

Na zdjęciu od strony lewej: prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, Grzegorz Procyk (73 miejsce, medal srebrny) z ZS UMK GiLA w Toruniu (nauczyciele mgr Małgorzata Augustynowicz-Kłyszewska, dr Andrzej Wolan) – uczeń z rodziną mieszka w Dzierzgoniu, Kordian Głąbowski (101 miejsce, medal srebrny) z II LO im. Mieszka I w Szczecinie (nauczycielka mgr Teresa Kołogrecka Bajek), Dominik Bałaban (80 miejsce, medal srebrny) z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie (nauczyciel dr Wojciech Przybylski) – uczeń z rodziną mieszka w Tychach, Mikołaj Wawrzyniec Popławski ( 107 miejsce, medal brązowy) z II LO im. Prof. Kazimierza Morawskiego (nauczyciel mgr Marian Sztaba.

2
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MikołajAnia Recent comment authors
Ania
Gość
Ania

Brawo Grzegorz! Oby tak dalej!

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Miłakowo gratuluje! 😀