Nie żyje Maciej Chojnacki, wieloletni scenograf Teatru Wybrzeże w Gdańsku

1
1789

O śmierci Macieja Chojnackiego poinformował 30 lipca Teatr Wybrzeże, przypominając sylwetkę zmarłego artysty, który pierwszą scenografię dla TW przygotował w 2003 r.

Maciej Chojnacki urodził się w 1977 roku. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był stypendystą Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii. Debiutował w 2003 roku scenografią do “Ulicy Gagarina” Gregory’ego Burke’a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże. Współpracował z wieloma teatrami m.in. z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rozrywki w Chorzowie czy gdańskim Teatrem Dada von Bzdülöw.

Dla Teatru Wybrzeże stworzył również scenografię do “Zwyczajnych szaleństw” Petra Zelenki, “Szefa wszystkich szefów” Larsa von Triera, “Kasi z Heilbronnu” Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, “Przed odejściem w stan spoczyku” Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, “Pamiętnika z dekady bezdomności” Anny Łojewskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, “Szeks show presents Yorick, czyli spowiedzi błazna” Williama Shakespeare’a w reżyserii Moniki Strzępki, “Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, “Czarownic z Salem” Arthura Millera, “Marii Stuart” Friedricha Schillera i “Faraona” Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy oraz “Wielkiej improwizacji” Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Maciej Chojnacki był laureatem wielu nagród artystycznych m.in. nagrody 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych za scenografię do “Faraona”, Złotej Maski za scenografię do “Sędziów i nieśmiałego na dworze” oraz wyróżnienia 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona za scenografię do “Osaczonych”.

1
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aaaaa Recent comment authors
Aaaaa
Gość
Aaaaa

Maciej, człowiek z Dzierzgonia, tu mieszkają jego rodzice i tu przypuszczalnie znajdzie miejsce swojego spoczynku. Poczytajcie ludzie w internecie, to dowiecie się jak wielki sukces osiągnął, z jakimi artystami współpracował i jak bardzo był ceniony w środowisku, w którym ostatnio przyszło mu żyć. Nie ma takiego teatru w Warszawie,a może nawet w całej Polsce,który nie słyszałby o Maćku. Znałem go słabo ale wiem, że był porządnym skromnym człowiekiem. To wielka strata.
Całej rodzinie przekazuję wyrazy współczucia.