Ratownicy dostaną nowe karetki. Ale nie w powiecie sztumskim.

0
860

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Wartość programu wyniesie 80 mln zł.

Wszystko wskazuje że dotacja na zakup nowoczesnych ambulansów ominie nasz powiat. Z listy rankingowej wynika że powiat sztumski nie otrzymał dofinansowania na zakup nowoczesnej karetki. Jak wynika z informacji prasowej Ministerstwa Zdrowia

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski o udział w programie od wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego wytypowanych przez wojewodów. Zostały one zaakceptowane, co pozwoli już teraz uruchomić postępowania zakupowe tak, aby nowe pojazdy mogły trafić do miejsc stacjonowania jeszcze w tym roku. Podpisywanie umów w ramach „Programu wymiany ambulansów” będzie się odbywało we wrześniu i październiku 2019 roku.”

Oznacza to że Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie wytypował powiatu sztumskiego do wsparcia w wymianie ambulansów, a szkoda. Pojazdy którymi na co dzień posługują się ratownicy medyczni mogły by zostać zmienione. Najnowsza karetka sztumskiej lecznicy jest z 2016 roku, zaś dwie pozostałe z 2008 i 2009. Te ostatnie jak wynika z naszych informacji ulegają częstym awariom.

Nowe karetki dla ościennych powiatów…

Z programu za to bardzo dobrze skorzysta powiat malborki w którym dzięki dotacji pojawią się dwie nowe karetki o wartości 800 tys zł. To ogromny zastrzyk wsparcia dla państwowego ratownictwa medycznego oraz samych pacjentów. W przypadku wymogów ministerialnych ambulans musi spełniać standardy medyczne i posiadać nosze. Niekiedy szpitale rozważają zakup droższych rozwiązań i wtedy reszta kwoty będzie musiała być pokryta ze środków własnych.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments