6 zastępów straży pożarnej gasiło pożar butli z acetylenem w Ankamatach.

0
943

6 zastępów straży pożarnej w piątek gasiło pożar butli z acetylenem na żwirowni w Ankamatach. Do zaproszenia ognia doszło w czasie spawania jednej z maszyn. Dyspozytor straży pożarnej pierwszą informację o zdarzeniu otrzymał po godzinie 11 na miejsce natychmiast zadysponowano aż 6 zastępów straży pożarnej.

Wydobywający się z butli acetylen spalał się strumieniowo. Działania rozpoczęto od natychmiastowej ewakuacji pracowników żwirowni. Następnie wyznaczono granice strefy niebezpiecznej oraz rozpoczęto intensywne schładzanie butli. W pierwszej fazie działania te prowadzone były za pomocą rozproszonych strumieni wody, podawanych przez strażaków ukrytych za wysokimi przedmiotami. W późniejszej fazie stanowiska te zastąpione zostały dwiema drabinami do których przymocowano strażackie prądownice. Przez cały czas schładzania butli sytuacja kontrolowana była za pomocą pirometru oraz kamery termowizyjnej wskazującej temperaturę zbiornika.

Tak kontrolowane i zabezpieczone wypalanie się gazu zakończyło się po ośmiu godzinach działań. Po wygaśnięciu płomienia minutę przed osiemnastą jeszcze przez godzinę prowadzono schładzanie. Następnie przerwano podawanie wody i sprawdzono stopień nagrzania butli.

Działania straży zakończyły się po godz. 19.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments