Mieszkanka Sztumu zatrzymana za oszustwa w internecie.

0
2722

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali mieszkankę Sztumu podejrzaną o oszustwa podczas zakupów na jednym z portali internetowych – informuje Komenda Powiatowa Policji w Sztumie.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali mieszkankę Sztumu podejrzaną o oszustwa podczas zakupów na jednym z portali internetowych – informuje Komenda Powiatowa Policji w Sztumie. Kobieta wystawiała do sprzedaży głownie ubrania, obuwie oraz akcesoria ogrodowe.

Pojawiało się wielu chętnych do nabycia, lecz mimo dokonania wpłat towar nie docierał do klientów. W ten sposób oszukała 50 osób na łączną kwotę prawie 6 tysięcy złotych. Kobiecie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, by kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego, zwracać uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wybierając sklep internetowy warto zwrócić uwagę na komentarze klientów, np. dostępne na forach czy portalach społecznościowych.

Ponadto warto sprawdzić, jakie są warunki zwrotu i gwarancji towaru, by później w razie problemów łatwo było odzyskać pieniądze, bądź zwrócić nabyty przedmiot. Jeżeli dokonujemy zakupu przez internet u osoby prywatnej, lepiej umówić się na osobisty odbiór i nie przelewać pieniędzy, zanim oczekiwany przedmiot do nas nie trafi.

Warto unikać płacenia za towar lub usługi kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, szczególnie jeśli musimy tam podać informacje takie jak numer karty płatniczej. Korzystać warto z prywatnego komputera, używając programu antywirusowego. Nigdy nie należy zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar