Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Rząd przyjął projekt

0
643

Wyższą akcyzę na alkohole i papierosy przewiduje projekt, który rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu – wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na tej zmianie budżet ma w przyszłym roku zyskać dodatkowe 1,7 miliarda złotych.

“Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

“Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich”

Jeszcze w kwietniu rząd chciał podnieść o 3 procent podatek akcyzowy na alkohol i papierosy – tak wynikało z planów na lata 2019-2022 przedstawionych przez resort finansów w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wpływy do budżetu szacowano wtedy na 1,1 miliarda złotych.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar