Trzy osoby ewakuowane w wyniku tlenku węgla w Sztumie

0
883

W budynku przy ul. Chełmińskiej w Sztumie ulatniał się tlenek węgla. Na szczęście jeden z mieszkańców zareagował błyskawicznie, dzięki czemu obyło się bez ofiar. W wyniku zdarzenia przybyli na miejsce strażacy ewakuowali trzy osoby z budynku.

Do zdarzenia doszło w dniu dzisiejszym przed godz. 15. Jeden z mieszkańców budynku przy ul. Chełminskiej postanowił zaalarmować służby ratunkowe. Po dojeździe na miejsce straży pożarnej okazało się, że z pieca ulatnia się tlenek węgla. Strażacy natychmiast ewakuowali mieszkańców, oraz przewietrzyli mieszkania w budynku wielorodzinnym. Ratownicy wyłączyli urządzenie dzięki któremu mogli dokładnie sprawdzić jakie jest stężenie i przewietrzyli budynek, a także polecili właścicielowi przeprowadzenie niezbędnych czynności serwisowych pieca.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Straż pożarna nieustannie apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar