Nawet 32 wolne dni i siedem długich weekendów. Kiedy wziąć wolne w 2020 roku, aby mieć dłuższy urlop?

1
806

W 2020 roku będzie trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu wypoczynkowego będzie można skorzystać z długich weekendów. Przy 9 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy nawet 32 dni wolnego.

Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia, zatem pierwszy wolny dzień będzie w środę. Jeśli 2 i 3 stycznia weźmiemy dwa dni urlopu, to możemy cieszyć się sześciodniowym wypoczynkiem, gdyż święto Trzech Króli, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy, będzie w poniedziałek 6 stycznia.

Święta przedłużają wypoczynek

Następne wolne dni to Wielkanoc, która przypada 12 i 13 kwietnia. Polacy będą świętować trzy dni od 11 kwietnia (Wielka Sobota). Niespełna trzy tygodnie później, bo w piątek, 1 (Święto Pracy) i w niedzielę, 3 maja (Konstytucja 3 maja) przypadają dwa wolne dni. Cztery dni można będzie wypoczywać, jeśli po Bożym Ciele przypadającym 11 czerwca, weźmiemy urlop 10 czerwca (piątek).

Wolnym dniem powinny być też Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego), które przypadają w niedzielę, 31 maja.

15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy za przypadające w ten dzień tygodnia święto przysługuje nam dodatkowy wolny dzień. Można go wziąć po uzgodnieniu z pracodawcą lub w dniu wyznaczanym przez zakład pracy.

Wszystkich Świętych (1 listopada) będzie w niedzielę, zatem pracownicy nie zyskają dodatkowego dnia wolnego. Dziesięć dni później w środę przypada 11 listopada, czyli Święto Niepodległości i każdy pracujący może wziąć dwa dodatkowe dni urlopu (9-10 lub 12-13 listopada), aby zyskać 5-dniowy dłuższy weekend.

Przedostania szansa na dłuższy wypoczynek będzie pod koniec roku. Boże Narodzenie, czyli 25 i 26 grudnia wypadają w piątek i sobotę. Jeśli 24 grudnia (Wigilia, czwartek) weźmiemy urlop, to będziemy cieszyć się 4-dniowym wypoczynkiem. Ponadto, analogicznie do 15 sierpnia za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypadający w sobotę, przysługuje nam jeden dodatkowy dzień wolny. Ostania szansa na wydłużony wypoczynek przypada 31 grudnia (czwartek). Jeśli ten dzień weźmiemy urlop, to nowy rok rozpoczniemy od 4-dniowego wypoczynku. A bardziej spragnieni wypoczynku mogą dodatkowo wziąć dwa wolne dni, tzn. 4 i 5 stycznia i cieszyć się aż 7-dniowym odpoczynkiem.

1
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nick Recent comment authors
Nick
Gość
Nick

Wszystko ładnie, pięknie, tylko owa wyliczenia dotyczą osób, które pracują od poniedziałku do piątku. Ci,którzy pracują na zmiany, w handlu, służbach, mogą zapomnieć o takich długich weekendacg….