Władze gminy komentują doniesienia o kredycie na 2020 rok.

4
1303

Choć projekt budżetu Gminy Dzierzgoń na 2020 rok był szczegółowo omawiany podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej, wiele informacji pojawiających się ostatnio w sieci wzbudza niepokój internautów. Głównym wątkiem dyskusji komentatorów jest w tym przypadku informacja o planowanym zadłużeniu.

Wobec niewątpliwej manipulacji faktami, która ma miejsce na jednym z dzierzgońskich portali pozostaje nam raz jeszcze podzielić się z Państwem faktami dotyczącymi planowanego budżetu.

Zadłużenie gminy z poprzednich lat wynosi 7,8 mln złotych.

Planowana wysokość zadłużenia na 31 grudnia 2020 roku to 12 mln złotych.

Co kryje się za niepokojąco brzmiącym “planowanym powiększeniu zadłużenia” ?

Długo oczekiwane inwestycje w infrastrukturę gminy!

W nadchodzącym roku planowane są bowiem liczne inwestycje związane m in. z poprawą stanu dróg w łącznej długości ok. 7 kilometrów. Mowa tu o budowie dróg Minięta-Stanowo-Kuksy oraz Morany – Litewki – do drogi wojewódzkiej w kierunku Malborka.

Zmodernizowana zostanie również droga do cmentarza komunalnego wraz z parkingiem, a także schody na cmentarz parafialny w Dzierzgoniu. Są to kroki w stronę poprawy jakości życia mieszkańców gminy.

Inwestujemy także w edukację poprzez dostosowanie budynku Tęczowego Przedszkola do wymogów przeciwpożarowych i przebudowę pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Bruku.

Poprawa warunków edukacji naszych pociech to dobrze ulokowane pieniądze z myślą o przyszłości. Zarówno środki pozyskane z zewnątrz w kwocie 3,2 mln złotych jak i te z budżetu gminy oraz planowany kredyt, pozwolą na sfinansowanie inwestycji na kwotę 6.650.000zł, choć realna wartość m in. planowanej budowy dróg w praktyce jest dla mieszkańców bezcenna.

Kwota 1,2 złotych pozwoli na spłatę kredytów z ostatnich lat (m in. 2014-2018) – jest to powszechna praktyka w naszej gminie. Planowany kredyt to wyraz gotowości gminy do koniecznych inwestycji a nie przejaw kłopotów gminy.

Chcemy dzięki odważnym i zdecydowanym krokom dać szansę mieszkańcom na nowe drogi i budynki, projekty społeczne i nowoczesne propozycje dla mieszkańców w każdym wieku.

Dzierzgoń zasługuje na dynamiczny rozwój, a mieszkańcy na poprawiające się warunki życia. Bez inwestycji nie da się tego zrobić.

Koniec stagnacji i marazmu!

4
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarkTedyFeniksTomLee Recent comment authors
TomLee
Gość
TomLee

Drogi Panie Redaktorze, czy na pewno te inwestycję, jak pan napisał, pomogą na dynamiczny rozwój?. A proszę dopisać w jaki sposób? A co wiadomo o bezrobociu, kosztach utrzymania rodziny,. Ilości firm, które mogą zatrudnić mieszkańców naszej gminy. O jakich warunkach poprawiających życie mieszkańców pan mówi? Ile powstało mieszkań dla młodych ludzi? Zmiana która nastąpiła, to kolesiostwo i potężna propaganda sukcesu. Całe szczęście, że można jeszcze pozyskać środki z UE, oczywiście przytulając od 0,5 do nawet 2% za projekt, bo gospodarza tu nie ma. A pan się po prostu ośmiesza, ale co ma pan napisać? Przecież może pan w każdej chwili… Czytaj więcej »

Tedy
Gość
Tedy

Z jakiego powodu miał by stracić pracę? Toć pracuje u siebie więc co? sam się wywali? no bez jaj.

Mark
Gość
Mark

Większej głupoty o której pisze TomLee to w życiu nie słyszałem i nie czytałem. Bezrobocie w powiecie wynosi ok. 9% i nie pracują tylko ci, co nie chcą pracować (proszę spytać pracodawców dlaczego muszą zatrudniać obcokrajowców), mieszkania dla młodych – co za bzdura! dlaczego i dla kogo ?. Pani/ Panie przestań pisać głupoty. Bezpodstawne oskarżanie o “przytulanie” jakiś pieniędzy to tylko świadczy, że to ty tak robisz. Mały człowieku ogarnij się!.

Feniks
Gość
Feniks

Nareszcie !!! Jestem przekonany, że przedstawiony budżet z proponowanymi inwestycjami jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców ku niezadowoleniu piszących na Dzierzgoń Info. Dość stagnacji i marazmu w naszej gminie. Jak można zauważyć inwestycje prowadzone będą przy zaangażowaniu dużych środków zewnętrznych, czego nie było za poprzedniej władzy skupionej na szukaniu “haków”,a nie na rozwoju naszej gminy. Każde przedsiębiorstwo, każde gospodarstwo domowe aby się rozwijać musi inwestować wspierając się w zależności od wielkości inwestycji kredytem, którego nie trzeba się bać. Najważniejszy jest cel i zdolność kredytowa, która w przypadku naszej gminy nie jest zagrożona. Dobry i obiektywny obserwator zauważy ile zrobiono przez rok… Czytaj więcej »