[WIDEO] Orszak Trzech Króli w Żuławce Sztumskiej

0
859

Po raz pierwszy na terenie gminy Dzierzgoń został zorganizowany Orszak Trzech Króli, który odbył się w Żuławce Sztumskiej. Uczestnicy wydarzenia spotkali się kościele na wspólnym nabożeństwie by zaraz po nim wziąć udział w głównej części uroczystości. Orszak Trzech Króli przeszedł wyznaczoną trasą, gdzie w czterech miejscach młodzież przygotowała program artystyczny.

Korowodom towarzyszyli kolędnicy, dzieci i młodzież szkolna, muzykanci i przedstawiciele teatru 3,5. Jak mówią mieszkańcy, cieszą się że akurat w ich miejscowości odbyła się taka uroczystość.

Orszak Trzech Króli czyli uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie[1]. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar