[WIDEO] 29 turbin wiatrowych powstaje w powiecie sztumskim.

0
2058

Farma Wiatrowa Pomerania jest drugim co do wielkości parkiem wiatrowym budowanym obecnie w Polsce. Będzie w stanie produkować energię wystarczającą dla około 160 tys. gospodarstw domowych przez cały rok.

Park zlokalizowany będzie na terenie dwóch gmin: Dzierzgoń i Stary Targ. Łącznie powstanie 29 turbin wiatrowych, 13 w gminie Dzierzgoń oraz 16 w gminie Stary Targ. Wszystkie elektrownie znajdą się na działkach wyznaczonych w tym celu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego opracowanym przez obydwie gminy. Farma wiatrowa o mocy 94 MW rozpocznie działalność pod koniec 2020 roku.

Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, która miała na celu przybliżenie za pośrednictwem mediów charakterystyki powstającej inwestycji. W czasie spotkania zostało poruszonych wiele ważnych kwestii odnośnie samej inwestycji jak również skutków ubocznych jakie odczuwają mieszkańcy powiatu. Jednym z nich jest stan dróg lokalnych po których poruszają się pojazdy wożące kruszywo. Jak zapewniają inwestorzy drogi które w wyniku prac ucierpiały zostaną naprawione do stanu lepszego, niż przed rozpoczęciem prac.

Inwestycja wygrała aukcję zorganizowaną przez —polskiego regulatora — Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i uzyskała wsparcie dla projektów energii odnawialnej. Całkowity koszt projektu szacuje się na 127 mln euro. Rozbudowa farmy obejmie także budowę zewnętrznej infrastruktury dla linii wysokiego napięcia łączącej park wiatrowy z punktem krajowego systemu elektroenergetycznego na stacji elektroenergetycznej Elbląg-Radomska.

Inwestorem nadzorującym realizację projektu Farmy Wiatrowej Pomerania jest międzynarodowa grupa energetyczna Ignitis Group, a generalnym wykonawcą firma CJR, odpowiedzialna za prace wykonywane na terenie budowy.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar