Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

0
854

W związku z ujawnieniem przypadków zarażeń koronawirusem 2019-nCoV w Niemczech oraz pojawiającymi się zgłoszeniami podejrzeń zarażenia koronawirusem w Polsce, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Aktualnie, na terenie województwa pomorskiego nie odnotowano żadnych zachorowań spowodowanych koronawirusem 2019-nCoV.

Podczas posiedzenia Zespołu potwierdzono gotowość wszystkich służb do ewentualnych działań.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego utrzymuje stały kontakt ze służbami medycznymi oraz sanitarnymi i na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.
Szpitale specjalistyczne posiadają gotowe procedury na wypadek wystąpienia zachorowań w województwie pomorskim.

Mieszkańców województwa pomorskiego prosimy o przestrzeganie zasad profilaktyki. Wirus jest wrażliwy na działanie powszechnie dostępnych środków myjących i dezynfekcyjnych. Należy często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Okres inkubacji wirusa może trwać do 14 dni (najczęściej jest to od 5 do 6 dni) . Główne objawy zarażenia to gorączka powyżej 38 C, kaszel, duszność. Po wystąpieniu takich objawów, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie koronawirusa

Postępowanie dla podróżnych
https://gis.gov.pl/…/informacja-dotyczaca-koronawirusa-201…/

Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem
https://gis.gov.pl/…/zasady-postepowania-z-osobami-podejrz…/

W posiedzeniu udział wzięli m.in. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny, Alicja Kinczewska – Dybek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Dyżewski – Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Gdyni, Elżbieta Rucińska – Kulesz – dyrektor Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej, pogotowania ratunkowego, szpitali, portów i lotniska.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments