Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku.

0
314

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

– Zgodnie z artykułem 128. ustęp 2. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także zgodnie z artykułem 289. paragraf 1. i 290. ustawy Kodeks wyborczy, zarządzam wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 roku – poinformowała w środę w Sejmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Kiedy mogły odbyć się wybory?

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia tego roku, 75 dni przed upływem kadencji, to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogły zostać wyznaczone na jedną z niedziel maja: 3, 10 lub 17 – i te trzy terminy rozważała marszałek Sejmu.

Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Oznacza to, że marszałek Witek na ogłoszenie terminu wyborów miała czas od drugiego tygodnia stycznia 2020 roku do pierwszego tygodnia lutego włącznie.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2020.

Do tej pory o swoich kandydatach poinformowały partie, które mają swoje reprezentacje w parlamencie. Swojego kandydata ogłosiła za to największa partia opozycyjna, Platforma Obywatelska. Jest nią obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Pozostałe ugrupowania również wyłoniły swoich kandydatów do Wyborów Prezydenckich 2020.

Wspólnym kandydatem Lewicy na prezydenta jest Robert Biedroń, natomiast kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego jest lider tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz. 18 stycznia Konfederacja podała że, jej kandydatem na prezydenta został Krzysztof Bosak, działacz Ruchu Narodowego.

Swój start w wyborach prezydenckich ogłosił także kandydat niezależny Szymon Hołownia, Dziennikarz i publicysta ogłosił swój start 8 grudnia. Urzędujący prezydent Andrzej Duda formalnie nie ogłosił jeszcze ubiegania się o reelekcję. Jego rzecznik Błażej Spychalski pytany w radiowej Trójce o to, kiedy może to nastąpić, odpowiedział: “Przyjdzie ten czas”. Zapowiedział jednocześnie, że tę decyzję prezydent ogłosi osobiście.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar