Uwaga! Powieje nawet 120 km/h!

0
2120

Będzie niebezpiecznie! Służby meteorologiczne ostrzegają przed zbliżającym się potężnym orkanem, który może spowodować ogromne zniszczenia. Jak podaje Info Meteo Elbląg – Od kilku dni śledzimy prognozy związane z pogłębiającym się ośrodkiem niskiego ciśnienia jaki już za 24 godziny zacznie tworzyć się w pobliżu Islandii dość szybko przybierając na sile. Jego niż wtórny w weekend spustoszy kraje Europy Zachodniej. 

Tej zimy dość często ocieraliśmy się o układy niżowe przemieszczające nad Skandynawią, jeśli wiało to umiarkowanie i na stosunkowo małym obszarze, tym razem będzie inaczej. Prognozy jasno wskazują na Wichury które powodować mogą chaos w transporcie lotniczym nad wieloma krajami w tym także sąsiadującymi z Polską.

Niszcząca Wichura przetoczy się między innymi nad Wyspami Brytyjskimi, Holandią, Belgią, północną Francją, Danią i Niemcami. Na Wybrzeżach osiągnie prędkość nawet 120 km/h. ( Niziny – 100 km/h ) Do Polski dotrze nieco osłabiona jednak nadal wiatr stanowić będzie zagrożenie. Jeśli dojdzie do utworzenia się lini szkwału ( z możliwością burz ) wówczas lokalnie prędkość wiatru przekroczy 90 – 95 km/h. Najsilniej wiać ma w pasie nadmorskim i w górach.

Zachodnia Europa podda się Wichurom w niedzielę zaś w nocy z niedzieli na poniedziałek silny wiatr dotrze nad Polskę. Pozostać ma z nami przez cały poniedziałek jednak apogeum należy oczekiwać pomiędzy godzinami 3:00 – 9:00

Informacja dla fotografów – to nie będzie fotogeniczny Sztorm, przynajmniej dla polskiej strefy brzegowej, chyba że znajdziecie się w pasie od Kołobrzegu po Darłowo lub na Helu. Tylko tam falochrony są wysunięte w kierunku zachodnim. Kierunek wiatru SW do W.

Informacja dla naszych czytelników z Europy Zachodniej, jeśli planujecie w weekend podróż, odłożcie ją na przyszły tydzień, śledźcie komunikaty niemieckich i holenderskich służb meteo.

Źródło: Info Meteo Elbląg

DODAJ KOMENTARZ:

avatar