Dzierzgoński Ośrodek Kultury doczeka się remontu?

3
574

Od dawna wiadomo że budynek dawnego klasztoru reformatów, zajmowany dziś przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury oraz parafię grekokatolicką p.w. Zesłania Ducha Świętego w dawnej kaplicy klasztornej to jeden z najciekawszych budynków znajdujących się na terenie Dzierzgonia. Nie jest również tajemnicą że wymaga gruntownego remontu. Jak wiadomo każdy remont w zabytkowych budynkach wiąże się z ogromnymi kosztami.

Jak poinformowała burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun, trwają prace związane z pozyskaniem środków na remont budynku. W chwili obecnej trwają przygotowania do pozyskania funduszy na ten cel z tzw. Mechanizmu Norweskiego.

Chodzi nam o budynek dawnego zespołu klasztornego reformatów, który zajmuje dziś Dzierzgoński Ośrodek Kultury oraz cerkiew pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego – uchyla rąbka tajemnicy Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. – Nie ma co ukrywać, że stale szukamy możliwości pozyskania funduszy na prace remontowe w tym obiekcie, które są trudne i wymagają dużych nakładów.

W ostatnich latach udało się wyremontować dachy i pomieszczenia wewnątrz. Jednak cały duży budynek wymaga osuszenia murów, wykonania profesjonalnych elewacji. Równocześnie myślimy wspólnie z parafią grekokatolicką o szerszym udostępnieniu tego miejsca dla wydarzeń kulturalnych w Dzierzgoniu – dodaje burmistrz.

Dzierzgoński Ośrodek Kultury nie dysponuje kameralną salą, w której można byłoby zorganizować koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, występy chóralne. Dawna kaplica zespołu klasztornego to dziś cerkiew, jednak w której już odbywały się koncerty muzyczne. Jeden z festiwali Oldjazz w Dzierzgoniu przeniesiono właśnie tam, kiedy nie dopisała pogoda.

Przyznać trzeba, że muzyka w tym wnętrzu brzmi w sposób szczególny. Świątynia obfituje w liczne zachowane polichromie i malowidła, do tego dochodzą obrazy świętych kościoła grekokatolickiego i charakterystyczny ikonostas.

3
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DejwMagda GrodeckaDejw Recent comment authors
Dejw
Gość
Dejw

Była niedawno wyremontowana elewacja oraz dach lecz teraz trzeba zrobić profesjonalna elewacja… Gdzie tu logika?

Magda Grodecka
Gość
Magda Grodecka

Tłumacząc wątpliwości:
Był wykonany remont dachu w dwóch etapach (część wewnętrzna i rok później część zewnętrzna z pięknymi dziś lukarnami) oraz remont wnętrz wszystkich 3 pięter (wymiana całej instalacji elektrycznej, gruntowny remont pokoi gościnnych, łazienek, wszystkich pracowni i biur oraz kuchni, nowe meble, wyposażenie itp). Elewacja nie była jeszcze remontowana. Osuszenie budynku oraz położenie specjalnych tynków renowacyjnych i pomalowanie elewacji to coś, na co piękny budynek zabytkowy na Krzywej wciąż czeka i staramy się to osiągnąć tym właśnie grantem norweskim. Trzymajcie zatem kciuki 🙂

Dejw
Gość
Dejw

Ale przecież w artykule jest napisane ze był remont dachu oraz elewacji, następnie jest znowu napisane ze jest potrzebny profesjonalny remont elewacji? Pytanie brzmi zatem jaki był aktualny remont elewacji? Pan zdzisiu zrobił go? Bo skoro coś jest remontowane i zostały wydane pieniądze ? To za rok się remontuje to profesjonalnie i wydaje się 10x więcej? Nie można zrobić czegoś w tym kraju raz i dobrze no i oczywiście profesjonalnie? To co zostało wymienione zD było remontowane chyba autor artykułu nie miał o tym pojęcia, 3mam kciuki aby się udało wyremontować profesjonalnie.