Minister zdrowia: mamy cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce.

1
1288

Potwierdzono cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce: jeden w Ostródzie, dwa w Szczecinie i jeden we Wrocławiu – powiedział w piątek po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski. O pierwszej w naszym kraju infekcji poinformowano w środę. – Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia – zapewnił szef resortu. Resort podał, że 128 jest osób hospitalizowanych, 1299 poddanych kwarantannie domowej, a 6184 objętych nadzorem sanepidu.

  • Informujemy państwa natychmiast, jak tylko mamy informacje o nowych przypadkach Polaków, którzy są z wirusem korona. Mamy cztery nowe przypadki, spodziewamy się nowych przypadków w najbliższym czasie – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas piątkowej popołudniowej konferencji prasowej.

Szef MZ przekazał, że jedna z zainfekowanych osób podróżowała autobusem razem z mężczyzną, u którego – o czym informowano w środę – potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Osoba ta trafiła do szpitala w Ostródzie. Dwie zakażone osoby wróciły z Włoch, są hospitalizowane w Szczecinie. Czwarty przypadek odnotowano u osoby z Wrocławia. – Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną – podał minister. – Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia – zapewnił. Dodał, że są to “osoby młode i w średnim wieku”.

Jeden pacjent przejechał z Niemiec do Ostródy

Jak mówił Szumowski, ten z nowych pacjentów, który podróżował autobusem, przemierzył trasę z Niemiec do Ostródy. – Całość tego procesu jest pod diagnozą i dochodzeniem powiatowych inspekcji sanitarnych – poinformował minister. – Wszystkie możliwe kontakty tych osób, które podróżowały, są zmapowane – podkreślił. – Wszyscy pacjenci mieli pobrane badania. Mamy wyniki kilkunastu pacjentów, wszystkie są negatywne, oprócz tego jednego przypadku. Czekamy na wyniki kolejnych – poinformował.

Jak przekazał szef resortu zdrowia, w Ostródzie jest szpital, który decyzją wojewody został przekształcony w szpital zakaźny. – Pacjenci z kontaktu potencjalnego z autobusu są w tym szpitalu – wyjaśnił.

Dwójka zarażonych wróciła z Włoch

  • Dwójka pacjentów (którzy przyjechali z Włoch – red.) pokazała działanie zgodne z instrukcjami. Zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów, w związku z tym po zgłoszeniu się do szpitali zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie telemedycznie zwolnienie z pracy – mówił Szumowski.
  • Następnie poczuli objawy choroby. W czasie kwarantanny zadzwonili do inspekcji sanitarnej i zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną – dodał minister.

Jak poinformowała reporterkę TVN24 rzeczniczka szpitala w Szczecinie, gdzie przebywają ci pacjenci, zakażeni to małżeństwo po 60. roku życia, są w izolatce, a ich stan jest dobry.

Czwarta osoba wróciła z Wielkiej Brytaniii

Czwarta osoba to 26-letni mężczyzna. Jest on hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. – Wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii, został przyjęty do szpitala dwa dni temu. Jego stan jest dobry – powiedziała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

Ponad sto osób w szpitalach, ponad tysiąc poddanych kwarantannie domowej Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w piątek po południu w związku z koronawirusem 128 osób jest hospitalizowanych, 1299 poddanych kwarantannie domowej, a 6184 objętych nadzorem sanepidu.
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w środę. Zakażony mężczyzna, mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim, przyjechał autokarem z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

1
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Adrian Recent comment authors
Adrian
Gość
Adrian

Mamy sie zarazić to i tak do tego dojdzie ludzie….