[WIDEO] Od jutra nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. “Będą dotyczyć nas wszystkich”

0
1681

Od 25 marca będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi z pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby.

We wtorek odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a po jego zakończeniu konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Poinformowano, że wprowadzone zostają następujące nowe restrykcje

  1. Ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami:
  • drogi z pracy i do domu
  • wolontariatu w walce z koronawirusem
  • niezbędnych spraw życia codziennego.
  1. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby
  • wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  1. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia obowiązują bez zmian.

Premier przekonywał, że kolejne obostrzenia “są konieczne, aby ograniczyć etap rozprzestrzeniania się koronawirusa”. Jak mówił, wzrost liczby zachorowań “jest istotny, znaczący”. – To jest – na ten moment – około 800 zachorowań. To wszytko bardzo nas niepokoi, dlatego niezbędne są kolejne kroki – dodał. – Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji – mówił.

Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie razem, jako całe społeczeństwo zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa – mówił premier.

Łukasz Szumowski wyjaśnił, że będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki. – Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć – mówił minister zdrowia. Dodał, że nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

🎥NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 24 marca 2020

DODAJ KOMENTARZ:

avatar