Wielkanoc 2020 inna niż wszystkie. Episkopat ogłosił zmiany.

0
915

Już w kwietniu katolicy na całym świecie będą obchodzić Wielkanoc 2020. Tym razem znane obrzędy i msze będą odbywały się w innych okolicznościach. Z powodu pandemii koronawirusa Episkopat wydał postanowienia dotyczące Triduum Paschalnego.

W dniach 12-13 kwietnia wierni będą obchodzić Święta Wielkanocne 2020. Przeżywanie męki i zmartwychwstania Chrystusa będzie w tym roku przebiegało inaczej niż w minionych latach. Zamiast mszy i uroczystości z udziałem setek osób, Episkopat rekomenduje przeżywanie w niewielkich grupach.

Wielkanoc 2020 – Wielki Czwartek
Zgodnie z tradycją w Wielki Czwartek odbywała się jedynie jedna Msza Święta. Z powodu pandemii koronawirusa KEP informuje, że można zezwolić na odprawienie drugiej mszy w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub porannych.

Ponadto Episkopat informuje, że “w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa na terenie diecezji, zaleca się zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa”.

Święta Wielkanocne 2020 – Wielki Piątek


W Wielki Piątek możliwa będzie tradycyjna Adoracja Świętego Sakramentu. Episkopat podkreśla, że może być ona “okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej”.

Wielkanoc 2020 – święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Wszystko wskazuje na to, że z powodu pandemii koronawirusa w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów.

Zamiast tego Episkopat rekomenduje “obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350”

W Wielką Sobotę Episkopat zachęca do udziału w Adoracji.

DODAJ KOMENTARZ:

avatar