DOK pozyskał cenny grant z programu “Kultura – Interwencje”.

3
218

10 mln zł Narodowe Centrum Kultury przekaże beneficjentom programu Kultura – Interwencje na realizację lokalnych przedsięwzięć

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków MKIDN. 10 000 000 zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury.

W tym roku do programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę 85,4 mln zł. Po dokonaniu oceny merytorycznej programu Kultura – Interwencje wyłoniono 277 zwycięskich projektów, a DOK znalazł się na 24 miejscu.

Celem strategicznym programu dotacyjnego Kultura – Interwencje jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.

Dzierzgoński Ośrodek Kultury z misją..

Nasz projekt dotyczy kultury Powiśla. Chcemy ją odkurzyć, budować na nowo i promować. Czujemy ogromny deficyt wyrazistości naszego regionu. Brak ludności autochtonicznej i licznie napływające tu grupy etniczne spowodowały zahamowanie rozwoju kultury powiślańskiej. Nasz folkowy Festiwal 4 Kultur podkreśla tradycje czterech narodowości tego terenu ucząc tolerancji. Ale dziś, zasymilowanym i młodym pokoleniom potrzebne jest wspólne spoiwo – polska lokalna kultura powiślańska. Każdy zna wzór łowicki, muzykę podhalańską, gwarę kaszubską. A kto zna kulturę Powiśla? Ba, kto z mieszkańców Powiśla ją zna?! To nasze nieco zatracone dziedzictwo, które warto ocalić i wyróżnić się jako region. Setna rocznica przegranego plebiscytu na Powiślu, to w tym kontekście doskonała lekcja z przestrogą.

Nasz projekt zakłada stworzenie interdyscyplinarnej grupy fachowców – historyków, archeologów, etnologów, artystów i lokalnych rękodzielników. Efektem ich pracy będzie opracowanie kierunków działań i popularyzacji Powiśla, a także graficzne opracowanie wzoru powiślanskiego jako punktu wyjścia promocji w dzisiejszym świecie obrazu.

Naszym celem jest nie tylko nadanie wyrazistości regionowi ale też wykorzystanie modnego dziś etnodizajnu do obudzenia także wśród młodych ludzi sympatii do polskiej kultury oraz poczucia dumy z bycia Powiślakiem. W badaniu wezmą też udział studenci etnologii Uniwersytetu Gdańskiego – partnera naszego projektu. Naszą misją jest promocja kultury Powiśla, a wizją mieszkaniec regionu mówiący:Jestem z Powiśla i z dumą buduję jego dziedzictwo. Całość jest procesem, do którego zapraszam wszystkich” – Magdalena Grodecka, dyrektor DOK.

3
DODAJ KOMENTARZ:

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AśkaWojtekKobi Recent comment authors
Kobi
Gość
Kobi

Wow! Gratulacje.
Niezła misja, podoba mi się. Mądre założenia.

Wojtek
Gość
Wojtek

🎊 Gratulacje p. dyr. Grodecka. Świetna inicjatywa. 🎊

Aśka
Gość
Aśka

Bardzo ładnie. Już się poczułam dumna. Faktycznie, nigdy o tym nie myslałam, że jest taki problem. Nic nie wiem o tym Powiślu.