Dwoje mieszkańców Dzierzgonia ze stypendiami artystycznymi Marszałka Województwa Pomorskiego!

0
774

Z pośród 142 stypendystów Marszałka woj. pomorskiego, trójka to mieszkańcy powiatu Sztumskiego. W tym zaszczytnym gronie, aż dwoje to artyści i animatorzy z Dzierzgonia. Są nimi Dominika Grenda i Marek Kurkiewicz, liderzy Teatru 3.5 . Oboje otrzymali po maksymalnej kwocie na realizację swoich planów twórczych.

17 września Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił listę twórców kultury, którzy otrzymają stypendium na swoje działanie. Urzędnicy potwierdzają że, to rekordowy rok zarówno pod względem liczby zgłoszonych wniosków, jak i wysokości budżetu. Spośród przedłożonych 524 wniosków komisja doradcza zaopiniowała pozytywnie 142 projekty, na które Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował się przyznać dofinansowanie. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o stypendium na swoje pomysły do wysokości 5000zł.

Dzięki otrzymanym stypendiom powstaną dwa monodramy. Pierwszy autorstwa Dominiki Grendy, to realizacja autorskiego monodramu opartego o żywe historie pierwszych traktorzystek. Kobiet wyłamujących się schematom urządzonego po “męsku” świata, przodowniczek i pionierek, postawę których chętnie wykorzystywano w PRL do celów propagandowych. Zbudowana zostanie opowieść o kobietach zdecydowanych pracowitych i ambitnych, które przez samorealizację w zawodzie przypisanym z góry mężczyznom, uwikłane zostały między byciem symbolem propagandowym i własnymi ambicjami ; zastaną obyczajowością i przekonaniem o roli kobiety. A także, o kobiecie jako takiej, ze swoimi słabościami, ambicjami i problemami dnia codziennego. Podjęty zostanie także temat kobiety jako obiektu/wzorca eksperymentów społecznych przeprowadzanych w imię ideologii w państwie totalitarnym.

Korzystając z ze zbieranych w trakcie realizacji zamysłu materiałów: wywiadów z żyjącymi jeszcze niegdysiejszymi pracownicami i pracownikami PGR-ów, materiałów propagandowych i archiwaliów, zbudowany zostanie monodram. W zamyśle dzieło wyrastające z historii społeczności Dzierzgonia i najbliższej okolicy, odnoszące się jednak wprost do skomplikowanych problemów współczesnych relacji społecznych.

Drugi, to praca Marka Kurkiewicza pt. “Linia po której idę – Brat”. Oparta na faktach historia dwóch braci, niegdysiejszych mieszkańców jednego z trójmiejskich blokowisk, którzy wychowani w tzw. dobrym domu i dorastając w tym samym środowisku, na skutek kilku zbiegów okoliczności wybrali skrajnie różne drogi swojego życia. Jeden z nich stał się znanym członkiem trójmiejskiego światka przestępczego, drugi aktywistą i artystą z życiem wypełnionym ideałami. Co ich łączy, a co dzieli? Jaka jest grubość linii po której stąpamy w życiu dokonując błahych na pozór wyborów? Co znaczy dobro i zło? To temat, który poruszy autor na deskach teatru w swoim monodramie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments