Posypały się mandaty i wnioski do sądu za brak maseczek.

0
1186

Od minionej soboty na terenie powiatu sztumskiego prowadzone są wzmożone działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzenienia się choroby COVID-19. Policjanci wspierani przez Wojska Obrony Terytorialnej patrolują miejsca objęte zakazem i stanowczo reagują na niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wszystkie osoby, które nie stosują się do obowiązujących ograniczeń muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi i finansowymi Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie przeprowadzają od minionej soboty (10.10.br.) wzmożone działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzenienia się choroby COVID-19. Na ulice skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy sprawdzają czy mieszkańcy powiatu sztumskiego przestrzegają nakazu zakrywania ust i nosa.

W działania zaangażowani są także Wojska Obrony Terytorialnej. Nie wszyscy jednak przestrzegają wprowadzonych obostrzeń. Od momentu wprowadzonych obostrzeń przez weekend mundurowi podjęli kilkadziesiąt interwencji z których pouczyli 21 osób, 33 osoby zostało ukaranych mandatami karnymi a przeciwko 6 osobom skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Ponad 50 osobom zwrócono uwagę odnośnie zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Nowy projekt rozporządzenia przewiduje, że w strefach żółtych został nałożony obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz w przestrzeni publicznej. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscu postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz zakładach pracy. Ponadto trzeba je nosić w budynkach użyteczności publicznej m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, szkołach, przychodniach, bankach, restauracjach, poczcie, punktach usługowych, i obsługi pasażerów, w centrach handlowych, na targowiskach (straganach).

Nie trzeba będzie zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

Policjanci przypominają że obowiązujące nakazy i zakazy maja na celu ochronę życia i zdrowia nas wszystkich. Bądźmy odpowiedzialni. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych. W przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny nawet do 500 zł. lub skierować wniosek do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść od 5 do nawet do 30 tys. zł.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments