Od jutra Żandarmeria Wojskowa rusza na pomoc policji.

0
701

Od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego – wynika z opublikowanego w poniedziałek zarządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Według dokumentu, ma to związek z rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19. “Analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku” – oświadczył na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

“W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” – stanowi zarządzenie premiera opublikowane w Monitorze Polskim.

Podstawą zarządzenia jest ustawa o policji. Zarządzenie nosi datę 23 października. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu. Obecnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak WOT, biorą obok policjantów udział w nadzorowaniu kwarantanny, pomagają także ochotnikom WOT wspierającym ochronę zdrowia w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa.

“Analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku”

Zarządzenie premiera zostało opublikowane w czasie trwających w całym kraju protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. W miniony czwartek orzekł on, że przepis ustawy z 1993 roku zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

“W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu przypomniał, że 19 marca w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy “o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji”.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments