Tlenek węgla w budynku mieszkalnym na Limanowskiego. Interweniowała straż pożarna.

0
864

Wczoraj po godzinie 20 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie od mieszkańców budynku mieszkalnego przy. ul. Limanowskiego, że czujka gazowa załączyła alarm z powodu wykrycia tlenku węgla. Mieszkańcy natychmiast ewakuowali się z budynku i wezwali straż pożarną. W wyniku zaistniałej sytuacji nikomu nić się nie stało.

Na miejsce zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej, ze Sztumu i Dzierzgonia. Działania służb polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiaru w pomieszczeniach mieszkalnych oraz wygaszeniu pieca w którym jak ustalili strażacy powstała nieszczelność.

W tym wypadku na szczęście nikt nie został poszkodowany bo mieszkańcy posiadali czujkę gazową, która w porę zasygnalizowała zagrożenie.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla (czad) – bezwonny, bezbarwny gaz substancja skrajnie łatwo palna, toksyczna. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Z tego względu wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu lub innych paliw podczas ich pracy (np. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń) mogą w niesprzyjających warunkach być źródłem tlenku węgla (czadu).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments