Opłata za śmieci rośnie w całej Polsce. Gmina tłumaczy planowane podwyżki.

0
1173

Na najbliższej sesji dzierzgońscy radni zajmą się uchwałami dotyczącymi wywozu śmieci. Chodzi między innymi o podwyżkę opłat. W projekcie uchwały dowiadujemy się, iż opłaty mają wzrosnąć znacznie bo szacuje się, że będzie to 25 zł i 50 zł. Obecnie za odpady płacimy 18 zł i 36 zł. Planowana podwyżka z pewnością uderzy w każdego z nas. Zatem zwróciliśmy się do Wojciecha Budzińskiego – przedstawiciela urzędu miejskiego w Dzierzgoniu o przybliżenie nam z czego wynika podwyżka.

Jedną z przyczyn są rosnące koszty zawiązane z gospodarką odpadami w ostatnich latach istotnie rosną, zarówno wywóz, jak i unieszkodliwianie tych odpadów, które nie mogą być przeznaczone do powtórnego wykorzystania. Dla tego urzędnicy są zmuszeni wprowadzić podwyżkę dla naszych mieszkańców.

Do podniesienia stawki z pewnością przyczynia się również fakt, że w dalszym ciągu w naszym społeczeństwie znajdują się mieszkańcy którzy nie chcą segregować opadów, lub pozostawiają różne gabarytowe odpady przy zagrodach śmieciowych, które potem i tak musi ktoś zabrać i wywieść na wysypisko. Każdy taki mebel to dodatkowe koszty dla wszystkich nas. Urzędnicy i zarządcy wspólnotami co jakiś czas przeprowadzają kontrole i za każdym razem zdarza się że mieszkańcy wrzucają śmieci bez segregacji. Na te osiedla zwyczaj nakładana jest podwójna opłata za nieczystości.

Urzędnicy przypominają, że w naszej gminie działa PSZOK, do którego możemy wywieść wszystkie śmieci ponad gabarytowe. Za które nikt nie poniesie opłat. Dodatkowo możemy zainstalować aplikację „Blisko” która z pewnością pomorze nam właściwie prowadzić segregację w naszych domach.

Poniżej pełny materiał wideo.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments