Policjanci przypominają – nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych.

0
319

Okres zimowy to znaczne spadki temperatur które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, nietrzeźwych w podeszłym wieku i samotnych. Policjanci przypominają, aby nie pozostawać obojętnym na los osób potrzebujących. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego jest pomoc drugiej osobie- w tym przypadku wystarczy jedynie telefon i przekazanie informacji do Policji bądź Straży Miejskiej.

Sztumscy funkcjonariusze apelują o informowanie policji o każdej osobie zagrożonej wychłodzeniem. Najczęściej są to osoby bezdomne, które nocują na klatkach schodowych, w wiatach śmietnikowych, pustostanach, piwnicach lub ogrodach działkowych, które mogą być narażona na wyziębienie. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego 112 lub do najbliższej jednostki policji.

Dzielnicowi od kilkunastu dni sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i oferują pomoc, wskazując miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdzane są pustostany, altanki na ogródkach działkowych, piwnice oraz strychy. Pamiętaj, gdy temperatura na dworze jest niska, a widzisz osoby leżące na ławce lub na przystanku, a także w innych miejscach, nie bądź obojętny wobec nich i poinformuj Policję lub Straż Miejską. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Również za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy wskazać mundurowym miejsca przebywania osób bezdomnych. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas mrozów.

Policjanci przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych mundurowi podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Policjanci na bieżąco kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

PAMIĘTAJMY

Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować czyjeś życie.

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy:

Policja – 112

Straż Miejska – 986 (tel. 601 218 587)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments