Funkcjonariusze policji rozdawali odblaski pieszym.

0
355

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze ruchu drogowego rozdawały im elementy odblaskowe.

Celem rozdawania odblasków jest przede wszystkim uświadomienie pieszym poruszającym się o zmierzchu po drogach o konieczności używania w sposób widoczny elementów odblaskowych. Poza obszarem zabudowanym pieszy jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowanie pieszych, a rozdając odblaski zachęcali do ich stosowania. Uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym.

Pamiętajmy, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze lub w miejscach nieoświetlonych w mieście bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli posiada elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Policjanci przypominają, jeżeli chcemy bezpiecznie wrócić do domu – to nośmy odblaski! Jeden mały odblask przyczepiony do ubrania może uratować życie!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments