[WIDEO] Czy potrafimy segregować odpady komunalne? Jak wyglądają kontrole? ZGKiM odpowiada.

3
935

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na terenie gminy Dzierzgoń, prowadzone są kontrole w zagrodach śmieciowych, które mają na celu sprawdzenie czy mieszkańcy naszej gminy właściwie segregują odpady. Jak pokazuje życie, w tej kwestii bywa różnie.

Po mimo szeroko rozwiniętych akcji na temat właściwej segregacji odpadów w dalszym ciągu są wspólnoty, gdzie nie udaje się wyegzekwować właściwej selekcji odpadów. Konsekwencją takiego działania, mogą być nałożone kary finansowe na wspólnotę. Bez znaczenia ilu mieszkańców prowadzi właściwą segregację odpadów.

Jak wszyscy wiemy, temat jest skomplikowany i wywołuje spore emocje u mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak jest naprawdę. Przez kilka dni, wspólnie z przedstawicielami ZGKiM w Dzierzgoniu braliśmy udział w kontroli zagród śmieciowych na terenie gminy Dzierzgoń. Jaki jest efekt tych kontroli? Na to pytanie odpowiedziała nam Monika Powierza Prezes Zarządu ZGKiM w Dzierzgoniu.

Po co segregować jak wszystko idzie do jednej śmieciarki?

Nie jest prawdą, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki. Po każdą frakcję odpadów przyjeżdża osobny transport, ponadto w naszej Gminie grafik jest tak ułożony aby różne frakcje odpadów odbierane były również w inne dni tygodnia.

Posegregowane odpady przestają być śmieciem – staje się wartościowym surowcem. Ponadto segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, wpływamy na mniejszy wzrost opłaty za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie kilkakrotnie wyższy.

Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk.

Z czego wynikają podwyżki za odpady komunalne?

Głownie jest to wzrost cen w Zakładzie Utylizacji Odpadów do którego odwożone są Nasze śmieci. Główną przyczyną corocznego wzrostu cen jest rosnąca opłata środowiskowa nałożona przez Państwo na punkty odbioru odpadów. Drugą ważną kwestią jest ilość odpadów zmieszanych. Im więcej odpadów wysegregowanych tym mniejsza dynamika wzrostu cen w Gminach.

Jak wyglądają kontrole ? Czy są obecni przy nich właściciele lub przedstawiciele posesji i wspólnot?

Oględziny odpadów prowadzą pracownicy ZGKiM sp. z o.o. zs. w Dzierzgoniu przy odbiorze odpadów. Odbiór jest prowadzony zgodnie z grafikiem więc każdy ma możliwość uczestniczyć w oględzinach. Ponadto na zagrodach śmietnikowych należących do Wspólnot Mieszkaniowych w kontroli uczestniczą przedstawiciele administratora i często się zdarza że członkowie Zarządów Wspólnot.

Jak obecnie przedstawia się segregacja w naszej gminie? Jest lepiej czy bez zmian w stosunku do poprzednich miesięcy?

Po kontrolach które odbywają się regularnie od sierpnia 2020 roku widać dużą poprawę segregacji odpadów u mieszkańców naszej Gminy. Wiele Wspólnot segreguje odpady bez zarzuty, mieszkańcy indywidualni są bardzo przykładni rzadko zdarza się aby posesje jednorodzinne nie segregowały. Mieszkańcy wsi również coraz lepiej prowadzą segregację. Ponadto widać też to po ilości odpadów niesegregowanych wywiezionych z terenu Gminy Dzierzgoń w styczniu ilość odpadów zmieszanych spadła o 30 % w porównaniu do miesięcy z końca 2020 r. uważam że to jest to dużo.

Czy po nałożeniu kary, istnieje możliwość odwołania się?

Podwyższona opłata za brak segregacji jest nałożona decyzją administracyjną więc jest możliwość złożenia odwołania w terminie określonym w pouczeniu do decyzji. Odwołanie składa się do Burmistrza Dzierzgonia, który kieruje sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Co zrobić z odpadami poremontowymi, starym sprzętem RTV i AGD, meblami i odpadami bio?

W naszej gminie od kilku lat działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Miniętach do którego możemy przywieść wszystkie odpady z naszego gospodarstwa domowego.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Miniętach czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00 oraz w sobotę w godz. od 9:00 do 14:00.

PSZOK przyjmuje odpady selektywnie zebrane takie jak: papier i tektura, szkło, metale i tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Pamiętajmy! Właściwa segregacja odpadów nam wszystkim się opłaca zarówno ekonomicznie jak również ekologicznie.

guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
krasik
krasik
1 miesiąc temu

ewidentne kłamstwo Prezeski , zrobiono zdjęcia i wysłano do ADM jak panowie wywożą śmieci jednym kursem niesegregowane i bio, opowiada Pani bzdety

Nik pryk
Nik pryk
1 miesiąc temu

😂 to juz sie robi smieszne z ta segregacja, non stop to samo smieci… jak by nie bylo wazniejszych rzeczy. Jak juz wiekszosc wie i tak te SMIECI trafiaja do jednego kontenera,wiec nie rozumiem po co walkowac temat …

Vod
Vod
1 miesiąc temu

Wielokrotnie obserwowałam jak na osiedlu Jagiełły wszystko razem szło do jednej smieciarki ,a potem brak segregacji i podwyżki.