Suche trawy palą się coraz częściej. Strażacy odnotowują pierwsze wyjazdy.

0
360

Rozpoczął się sezon na suche trawy – ten nieco zaprawiony goryczą żart powtarzają strażacy, kiedy przychodzi im wyjeżdżać do akcji gaszenia płonących nieużytków. Tym bardziej, że niemal zawsze przyczyną takiego zdarzenia jest celowe podpalenie.

Przykładem wydarzenia z ostatniej niedzieli, kiedy strażacy czterokrotnie wyjeżdżali do gaszenia suchej trawy w okolicach Szrop. Pierwsze wezwanie nadeszło o 13.01, ostatnie o 18.43. Paliły się nieużytki, potem drewniane śmieci i odpadki mebli. Wyczuwalny był nawet zapach benzyny. Sprawców nie zatrzymano.

Podobne zdarzenia miały miejsce w ostatnich dniach w okolicach Sztumskiej Wsi, gdzie od podpalonej trawy zajęło się drzewo, także w rejonie ul. Żeromskiego w Sztumie. Każdy wyjazd wymagał zaangażowania co najmniej jednego zastępu strażaków, którzy przecież w tym samym czasie mogli być potrzebni gdzie indziej, do ratowania ludzkiego życia.

Strażacy nie mają złudzeń – podpalenia suchej trawy będą się powtarzać, dopóki nie wyrośnie wiosenna, nowa trawa. Niestety na pogorzelisku giną cenne gatunki flory i fauny.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments