Szansa na dostęp do szerokopasmowego Internetu w Gminie Dzierzgoń

2
366

Nowy okres programowania = nowe możliwości rozwoju. W dniu wczorajszym Pani Burmistrz Jolanta Szewczun oraz Pan Wiceburmistrz Wojciech Demko uczestniczyli w spotkaniu on-line z przedstawicielami firmy Orange na temat możliwości rozbudowy sieci światłowodowej. Co to oznacza dla mieszkańców? Szansę na dostęp do szerokopasmowego internetu w całej Gminie Dzierzgoń.

Internet szerokopasmowy – co to znaczy?

2001 rok można uznać za symboliczną datę początku szerokopasmowego internetu w Polsce. To właśnie wtedy Telekomunikacja Polska, obecnie Orange, zaproponowała prawdziwą rewolucję – niczym nieograniczony, nielimitowany dostęp do sieci dla każdego użytkownika, czyli Neostradę. Pomimo tego, że od tamtego czasu mięły dwie dekady, technologia przeszła niemałą rewolucję, a internet stał się wręcz niezbędny do życia, pewne rzeczy pozostały niezmienne. Szerokopasmowy internet to wciąż najlepszy wybór.

Czym tak naprawdę jest internet szerokopasmowy?

Na początku warto wyjaśnić, że internet szerokopasmowy nie jest sam w sobie nazwą konkretnej technologii, a raczej możliwości, które oferuje dane łącze. W czasach przed wspomnianą już Neostradą dostęp w Polsce był najczęściej wąskopasmowy, czyli za pośrednictwem wdzwanianego modemu. Przez to miał z jednej strony bardzo ograniczoną prędkość pobierania danych, z drugiej – trzeba było płacić za każdy impuls, czyli pobrane jednostki tych danych. W ostatecznym rozrachunku było to rozwiązanie niekomfortowe i drogie.

Przeciwieństwem był szerokopasmowy internet, czyli z wysoką prędkością pobierania danych oraz bez limitu ściągania. Pierwotnie za łącze szerokopasmowe uznawane było takie, które pozwala ściągać dane z prędkością 128 kb/s – była to dwukrotność prędkości łącza modemowego, więc wzrost komfortu korzystania z internetu był zauważalny.

Na przestrzeni czasu zmieniały się technologie dostępu do sieci, rosła prędkość pobierania, ale o szybkim łączu bez limitu danych mówi się do dziś internet szerokopasmowy. Tak rozumiany wciąż jest najlepszym wyborem do domu – zarówno pod kątem wygody użytkowania, jak i optymalizacji kosztów.

guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
23 dni temu

Zamiast napisać jak przebiegała rozmowa,czy zapadły jakieś zapewnienia względnie decyzje, to pisze pierdoły co to jest Internet.!!

Rodzic
Rodzic
23 dni temu

Ciekawe czy nie zapomną o mieszkańcach gminy, gdzie do tej pory nawet telefonii stacjonarnej nie dali?