Od dziś luzowanie obostrzeń. Edukacja, handel, kultura mogą funkcjonować.

0
362

Edukacja, handel, kultura i kult religijny – tych czterech obszarów dotyczy kolejny etap rządowego planu luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki w maju. Od wtorku przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Do funkcjonowania powrócą między innymi galerie handlowe, galerie sztuki czy muzea.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim, przedstawił plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń w maju. Dzień później w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.

Zmian sposobu nauczania doczekali się najmłodsi, klasy 1-3 bowiem powróciły do nauki stacjonarnej. Nauka ma przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym, który zakłada między innymi wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję placówek w weekendy.

W Dzierzgoniu najmłodsi powrócili do zajęć. Lekcje odbywają się w budynku przy ul. T. Zawadzkiego „Zośki”. Jak wyjaśnia nam Katarzyna Przybysz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego – w chwili obecnej nic się nie zmieniło, na przerwach klasy są dezynfekowane i wietrzone. Dzieci przebywają na przerwach i lekcjach w maseczkach – więc pracujemy w miarę normalnie zachowując przy tym wszystkie wytyczne Ministerstwa Edukacji i Sanepidu.

Powoli wracamy do normalności?

Kolejny obszar łagodzenia restrykcji to handel. Od wtorku w galeriach handlowych będą mogły zostać otwarte sklepy i punkty usługowe. Otworzą się także sklepy meblowe i budowlane.

Rozporządzenie w sprawie obostrzeń umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na metry kwadratowe. Wskazano, że w obiektach tych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych z wyłączeniem obsługi.

Od tego dnia będą również otwarte galerie sztuki i muzea. Placówki te będą musiały prowadzić działalność w ścisłym reżimie sanitarnym, a obowiązywał w nich będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments