Pomorscy Ratownicy Medyczni przystąpili do Ogólnopolskiego Protestu. Czy grozi nam paraliż służby zdrowia?

0
633

1 września w Malborku odbyło się spotkanie przedstawicieli Ratowników Medycznych z 13 powiatów. Tematem rozmów była zła sytuacja Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z tygodnia na tydzień, media informują o kolejnych zespołach ratownictwa medycznego, na których brakuje obsad. Powodem takiego stanu rzeczy są składane wypowiedzenia ze świadczenia pracy.

Czy w Pomorskim czeka nas podobna sytuacja jak w Warszawie?

W Warszawie 1 września br. mogło brakować nawet połowy karetek, donoszą ratownicy medyczni. Czy taka sytuacja może wydarzyć się również w naszym województwie? Patrząc na ilość powiatowych zespołów ratownictwa medycznego, uczestniczących w konsultacjach to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może zabraknąć karetek gotowych do niesienia pomocy.

Jak mówią ratownicy mamy dość. Protest w całym kraju trwa od kilku miesięcy, a ministerstwo zdrowia udaje, że sprawy nie ma, a sama skala protestu jest znikoma. Medycy od miesięcy zwracali uwagę na przemęczenie i fatalne warunki pracy. Sytuację zaogniła jednak zmiana przepisów. Ratownicy zostali uznani za “inny zawód medyczny”, a ich pensje spadły często o kilkaset złotych. Z końcem czerwca wielu ratowników przestało też dostawać dodatki covidowe, co zaogniło całą sytuację.

Wśród obecnych na dzisiejszym spotkaniu, byli przedstawiciele pogotowia z: Malborka, Tczewa, Sztumu, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Wejherowa, Pucka, Kościerzyny, Nowego Dworu Gdańskiego, Kartuz, Kwidzyna, Sopotu, Gdańska i Gdyni.

Zapadły decyzje o przystąpieniu do protestu..

W związku z decyzją o przystąpieniu województwa pomorskiego do Ogólnopolskiego Protestu Ratowników Medycznych, odbyło się spotkanie, którego celem było przedstawienie oraz omówienie warunków pracy w poszczególnych stacjach ratownictwa medycznego. Toczyły się rozmowy o postulatach płacowych oraz organizacyjnych osób świadczących usługi w zespołach wyjazdowych.

Z uwagi na zbliżający się termin kontraktowania przez NFZ dla dysponentów świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego, przedstawiono wspólne stanowisko dotyczące wysokości stawki godzinowej dla ratownika medycznego bądź pielęgniarki/pielęgniarza systemu. Ustaloną kwotę wynagrodzenia w najbliższym czasie zostaną przekazane dysponentom poszczególnych powiatów. Omówiono też problem braku urlopów szkoleniowych oraz planów NFZ co do likwidacji Specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego, na których pracuje lekarz. – podkreślają ratownicy medyczni.

Jaki będzie efekt tej decyzji w naszym regionie? O tym przekonamy się zapewne wkrótce. Jednak patrząc na to co dzieje się w kraju, domniemać możemy że czekają nas trudne dni.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments