Zmarł Biskup Edward Janiak. Żył 69 lat.

0
419

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski podało, że w wieku 69 lat zmarł Biskup Edward Janiak, senior diecezji kaliskiej. Edward Janiak był biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1996–2012 oraz biskupem diecezjalnym kaliskim w latach 2012–2020. Od 2020 pełnił funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej.

W marcu 2021 roku arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali między innymi nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie.

Afera wokół biskupa wybuchła po filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Dziennikarze przedstawili w nim sprawę księdza Arkadiusza H., który przez lata molestował seksualnie trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja. W marcu 2021 roku ksiądz Arkadiusz H. został uznany przez Sąd Rejonowy w Pleszewie za winnego molestowania nieletniego. W dokumencie zostały pokazane też zaniedbania ze strony ordynariusza diecezji. W związku z tym prymas Polski abp Wojciech Polak skierował do Watykanu wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments