Żuławka Sztumska liderem w konkursie „Piękna Wieś Pomorska”

0
409

Niezwykle prestiżowe zwycięstwo w wojewódzkim konkursie „Piękna Wieś Pomorska” odnieśli mieszkańcy Żuławki Sztumskiej. Komisja konkursowa przyznała Żuławce pierwsze miejsce w kategorii „Wieś”. Idą za tym wymierne nagrody finansowe, bowiem wieś otrzymała aż 30 tys. zł. Podobną kwotę za sukces przyznała burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun.

To już 28. edycja konkursu „Piękna Wieś Pomorska” organizowanego przez województwo pomorskie przy udziale gmin i powiatów. Zgłoszono 14 wsi oraz 13 zagród z 14 powiatów. Oceny dokonywano w kategoriach „Wieś” i „Zagroda”.

Gromkie oklaski rozległy się, gdy podano laureata I miejsca w kategorii „Wieś” – to Żuławka Sztumska. Nagrody odbierali: sołtys Irena Dywan, przedstawiciel miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej Jacek Orlikowski, przedstawicielka stowarzyszenia Forum Żuławskich Dziewczyn Barbara Job oraz radna miasta i gminy Dzierzgoń Lucyna Maczyszyn.

Od województwa pomorskiego wieś otrzymała nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych – symboliczny czek razem z gratulacjami wręczył Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Okazały puchar Związku Gmin Pomorskich wręczył Bogdan Dombrowski, członek komisji konkursowej. To nie koniec – burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun dodała do tego drugi symboliczny czek, również na 30 tysięcy.

Prezes Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu Dobrosława Frączek wręczyła kolejny czek, tym razem na 1000 złotych. Starosta sztumski Leszek Sarnowski czeku nie miał, za to potwierdził wiadomość o remoncie drogi z Dzierzgonia do Żuławki Sztumskiej, wartości 14 milionów złotych. Wygląda więc na to, że tutejsza społeczność ma dobry rok!

Za gratulacje i powinszowania podziękowała sołtys Żuławki Sztumskiej Irena Dywan. Podkreśliła znaczenie wspólnego działania dla dobra wszystkich mieszkańców oraz tworzenia dobrej atmosfery. Zaprosiła do częstych odwiedzin Powiśla, zaś Żuławki w szczególności.

Warto dodać, że zgodnie z regulaminem konkursu, laureat obowiązany jest do umieszczenia w centralnym miejscu wsi okazałej tablicy, przekazanej przez województwo pomorskie. Taką tablicę wręczył Józef Sarnowski, natomiast mieszkańcy Żuławki już zapowiadają wykonanie kopii, które staną przy drogach wjazdowych do wsi, by każdy mógł się dowiedzieć, jaka miejscowość jest zdobywcą tytułu „Piękna Wieś Pomorska 2021”.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments