Gmina Dzierzgoń zdobyła Gryfa Pomorskiego w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”

Gmina Dzierzgoń zdobyła Gryfa Pomorskiego w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”

Znamy już laureatów jednej z najważniejszych i najbardziej cenionych wśród przedsiębiorców nagród na Pomorzu. W finale 23. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy, jak co roku, wyłonione zostały firmy wytyczające nowe kierunki rozwoju oraz mające największy wpływ na gospodarkę naszego regionu. Uroczysta gala wręczenia statuetek została zorganizowana 17 listopada 2022 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest pokazanie sukcesu pomorskich firm, promowanie postaw przedsiębiorczych i dobrych praktyk w biznesie. Co ważne, oceny dokonują przedstawiciele Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, czyli osoby na co dzień związane z biznesem. Wnioski analizowane są także przez wiodącą instytucję doradczą PwC, która jest partnerem merytorycznym konkursu.

– Na Pomorzu niezwykle cenimy sobie rozpoznawalność naszego regionu, a tę rozpoznawalność budują m.in. marki biznesowe, które tworzą przedsiębiorcy. Chciałbym pogratulować sukcesów tym przedsiębiorcom, którzy ubiegają się o statuetkę Gryfa Gospodarczego. Jesteście najlepszymi ambasadorami naszego regionu i kreatorami marki Pomorze – powiedział na wstępie gali finałowej wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2022

Spośród 87 podmiotów zakwalifikowanych do konkursu, kapituła nominowała 30 firm i 4 gminy w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej i kształcenia zawodowego, a także gmina przyjazna przedsiębiorcom. W tym roku nie wskazano laureatów w kategoriach Lider inwestycji (mikro i małe przedsiębiorstwo) oraz Pomorski start-up. Nowością był natomiast Lider rozwoju kompetencji, czyli kategoria skierowana do przedsiębiorstw, które inwestują w szkolenia lub kursy podnoszące umiejętności pracowników.

Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również ogłoszenie zdobywcy statuetki Gryfa Medialnego, która wręczana jest jednemu z uczestników przez media i instytucje patronujące konkursowi.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Marine Technology sp. z o.o. z Gdyni
Firma posiada 24 lata doświadczenia w nowoczesnych technologiach w branży morskiej. Realizuje liczne projekty badawcze o wysokim poziomie innowacyjności w dziedzinach: nawigacji, hydrografii, geodezji i kartografii. Jest rozpoznawana na całym świecie dzięki zdalnie sterowanej pływającej platformie HydroDron do pomiarów hydrograficznych.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Iglotex SA ze Skórcza
Jako pierwszy na rynku Iglotex wprowadził pizzę wegańską, regionalne pizze: Podlasiak, Poznaniok, Po śląsku, a nawet Po kaszebsku. Firma zastępuje w swoich produktach olej palmowy olejem rzepakowym, a także dba o naszą planetę wprowadzając innowacyjne opakowania zero waste i eco friendly. Jej nowy zakład w Skórczu jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: ATM Lighting sp. z o.o. z Gdańska
ATM Lighting jest projektantem i producentem opraw oświetleniowych znajdujących zastosowanie w miejscach szczególnie narażonych na wandalizm, zakładach penitencjarnych i niebezpiecznych strefach wybuchowych. Firma konsekwentnie rozwija działalność eksportową, która stanowi 50-60 proc. przychodów. Jej oprawy oświetlają m.in. więzienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy destylarnię whisky w Szkocji.

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: MARKOS z Głobina
Podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, gdy konkurencja redukowała zatrudnienie, firma Markos postanowiła wykorzystać obostrzenia sanitarne i popularność turystyki wodnej, zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję łodzi w zakładzie w Głobinie. Dziś ponad 50 proc. sprzedaży stanowią umowy zawierane z klientami zagranicznymi z Niemiec, Holandii, Finlandii, Francji.

Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o.
Wśród najważniejszych inwestycji, jakich w ostatnim czasie dokonał Port Lotniczy w Gdańsku, wymienić można m.in. rozbudowę terminalu 2, kompleksu biurowców Airport City Gdańsk oraz 10 dodatkowych gate’ów odlotowych. Nowopowstała powierzchnia w terminalu umożliwiła otwarcie kolejnych punktów usługowych, takich jak kawiarenki czy sklepy wolnocłowe, tworząc nowe miejsca pracy, a pierwszy biurowiec z kompleksu Airport City został już wynajęty kontrahentom.

Lider odpowiedzialności społecznej – mikro i małe przedsiębiorstwo: Port Service sp. z o.o. z Gdańska
Port Service podczas pandemii koronawirusa zneutralizował 10 tys. ton wysoce zakaźnych odpadów medycznych, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się wirusa. Ponadto, firma pomaga zrozumieć najmłodszym w szkołach, dlaczego warto segregować odpady, organizuje staże i praktyki dla studentów kierunków środowiskowych, a nawet coroczne sprzątanie Gdańska i Gdyni.

Lider odpowiedzialności społecznej – średnie i duże przedsiębiorstwo: Baltic hub Gdańsk
Baltic hub (jeszcze niedawno DCT Gdańsk SA) to jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Azji. To również firma, który dba o lokalną społeczność w okolicy, m.in. edukuje dzieci, wspiera o kulturę organizując kino na plaży, bibliotekę czy noc muzeów oraz nagradza projekty związane ze środowiskiem, edukacją i lokalną historią oferując granty w konkursie Busole 2021.

Lider kształcenia zawodowego: AJ Fabryka Mebli sp. z o.o. z Redzikowa
Producent mebli mieszkaniowych, biurowych, szpitalnych i ogrodowych obejmuje swym mecenatem technikum i branżową szkołę I stopnia. Firma prowadzi klasę patronacką, organizuje praktyki, staże i wizyty studyjne dla uczniów i nauczycieli mające na celu przygotowanie wykwalifikowanych kadr. Uczniowie z klasy patronackiej otrzymują stypendia i wsparcie szkoleniowe.

Lider rozwoju kompetencji: Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. z Gdańska
Korporacja Doraco od 30 lat stawia na pracownika i dzięki temu odnosi sukcesy. Nieustannie pomaga podnosić kwalifikacje, wspiera coachingowo pracowników oraz prowadzi platformę wymiany wiedzy i mentoringu przez doświadczonych project managerów.

Lider zielonej transformacji: Grupa Kapitałowa Omida z Gdańska
Omida Logistics posiada 12 lat doświadczenia w transporcie, spedycji i logistyce. Omida wprowadziła na rynek naczepy intermodalne, które umożliwiają przejechanie około 90 proc. całej trasy przy wykorzystaniu transportu kolejowego. Jeden pociąg jest w stanie jednorazowo przewieźć 40 naczep, które do tej pory były przewożone transportem drogowym. Dzięki usłudze Omida Intermodal firma skutecznie zmniejsza CO2 w atmosferze.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Dzierzgoń
Gmina dba o postawy przedsiębiorcze już u najmłodszych organizując zajęcia w szkołach. Wykazała się również inicjatywą podczas pandemii udzielając wsparcia lokalnym przedsiębiorcom.

Gryf Medialny: RADMOR SA z Gdyni
Firma od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysoce niezawodnych urządzeń i jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Wchodzi w skład WB Group koncernu obronnego, który oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Radmor przez 75 lat wyprodukował ponad milion urządzeń i jest marką znaną w Polsce i za granicą. To marka, która wyznacza nowe europejskie standardy radiokomunikacji militarnej opartej o technologie softwarowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *