Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Zmarł Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta, a także założyciel i długoletni redaktor naczelny tygodnika „NIE”. W latach 1981-89 rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL oraz współtwórca propagandy stanu wojennego. Miał 89 lat.

Informację o śmierci Jerzego Urbana przekazano w mediach społecznościowych tygodnika „NIE”. Została ona również potwierdzona przez Gazeta.pl w samej redakcji tygodnika.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi. Pochodził z rodziny o żydowskich korzeniach. Jego ojciec był dziennikarzem związanego z PPS „Głosu Porannego”. Gdy wybuchła wojna, rodzina przeniosła się do Lwowa. Po wojnie powrócili do Łodzi, a kilka lat później przenieśli do Warszawy. W 1951 r. Jerzy Urban zaczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, ale ich nie ukończył.

Jako dziennikarz zadebiutował w latach 50. Pisał do „Nowej Wsi”, „Po Prostu”, „Życia Gospodarczego” i „Polityki”. Był przeciwnikiem Solidarności i jej liderów, czemu często dawał wyraz w swoich tekstach.

W latach 1981-1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL. Uznawano go za jednego z głównych autorów państwowej propagandy i cenzury. Od kwietnia do września 1989 r. był ministrem-członkiem Rady Ministrów oraz przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *